Strona główna  /  Rekolekcje  /  Kalwaria Zebrzydowska 2020  /  Rekolekcje sodalicyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Rekolekcje sodalicyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Biblista ks. dr Mariusz Szmajdziński poprowadził nasze tegoroczne rekolekcje sodalicyjne, które od 2 do 5 lipca odbyły się w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W tym miejscu, tak bardzo związanym z osobą św. Jana Pawła II, dziękowaliśmy Bogu za dar życia papieża-Polaka w stulecie jego urodzin. Modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, przed którym i on spędził długie godziny na modlitwie. Odprawiliśmy Drogę Krzyżową na słynnych Dróżkach, którymi i Karol Wojtyła wielokrotnie wędrował, na których powierzał Bogu swoje problemy. Pojechaliśmy do pobliskich Wadowic, gdzie modliliśmy się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Rekolekcje były przede wszystkim czasem modlitwy, nawrócenia, słuchania Boga oraz człowieka. Rano gromadziliśmy się na jutrzni, a następnie w programie poszczególnych dni znalazły się m.in.: Msza św., konferencje rekolekcyjne, nabożeństwo pokutne, adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi, nieszpory, a wieczorem kompleta i Apel Jasnogórski. Był czas na osobistą modlitwę, odpoczynek, spacery.

Cieszyliśmy się obecnością sodalisek i sodalisów z różnych stron Polski, m.in. z: Olsztyna, Piastowa, Torunia, Gdańska, Łodzi, Czeladzi, Krakowa i Warszawy. Obecni byli oczywiście o. Emilio de Cardenas i br. Jose Ignacio Iglesia Puig. Piątek spędziliśmy w milczeniu, jako dzień pokutny, aby jeszcze lepiej wsłuchać się w głos Boga. Tego dnia wspólnie rozpoczęliśmy także odmawianie specjalnej nowenny w intencji Ojczyzny i wyboru Prezydenta RP według woli Bożej. Do odmawiania tej nowenny zaprosiliśmy wszystkie polskie środowiska sodalicyjne.

Tematy konferencji ks. Mariusza Szmajdzińskiego dotyczyły Eucharystii, co stanowiło nawiązanie do programu duszpasterskiego Episkopatu Polski, i były następujące: „Eucharystia w Starym Testamencie - moc pokarmu z nieba", „Eucharystia w Nowym Testamencie - «To czyńcie na moją pamiątkę»", „Eucharystia jako celebracja wiary w życiu pierwszych chrześcijan (I - III w.)", „Eucharystia jako obecność - «Oto ja jestem z wami aż do skończenia świata»", „Eucharystia jako dzieło miłosierdzia (św. Faustyna)", „Eucharystia - ofiara czy uczta?", „Maryja - «Niewiasta Eucharystii» (św. Jan Paweł II)".

W kolejnych serwisach omówimy niektóre tematy podjęte przez Księdza Rekolekcjonistę.

W trakcie rekolekcji odbyło się posiedzenie Zarządu Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Zarząd podjął m.in. decyzję o przeniesieniu na październik 2021 r. III Europejskiego Kongresu Sodalicji Mariańskich, który pierwotnie planowany był na październik tego roku. Decyzja została podjęta w związku z niepewną sytuacją i utrudnieniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, a także związanymi z tym ograniczeniami w komunikacji międzynarodowej. Jednak głównym powodem był fakt, że Kongres ma być dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Wskazane jest więc, aby odbył się po tej uroczystości.