Strona główna  /  Sodalis Marianus

Sodalis Marianus

 Za nami intensywny czas rekolekcji sodalicyjnych we Lwowie.­ W roku stulecia niepodległości Polski oddaliśmy hołd Polakom walczącym­ o niepodległość, zwiedziliśmy historyczne miejsca, spotkaliśmy ciekawych ­ludzi. Ale przede wszystkim był to czas modlitwy i słuchania konferencji­ rekolekcyjnych. Zachęcamy do lektury szczegółowej [...]
­ Więcej...
Spis treści
 Rok 2018 obchodzony jest w Kościele w Polsce jako Rok św. Stanisława Kostki. O tym wyborze zdecydowała zarówno 450. Rocznica jego śmierci, jak i program duszpasterski Kościoła w Polsce. „Jeśli mamy w tym roku rozważać osobę i dary Ducha Świętego dane w sakramencie bierzmowania, nie może być lepszego patrona niż ten, który został [...]
Więcej...
Spis treści
 W tym roku obchodzimy 140 - lecie uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Jaka była treść objawień? O co prosiła Maryja? Jak dziś wygląda codzienne życie tej niezwykle popularnej miejscowości pielgrzymkowej? O tym wszystkim, specjalnie dla naszego kwartalnika, pisze ks. Krzysztof Bielawny [...]

 W tym roku obchodzimy jubileusz 300 - lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Koronacja Obrazu w 1717 r. była wydarzeniem poruszającym serca wszystkich Polaków - ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uznano za ukoronowanie [...]
 W tym roku minęła 15. rocznica śmierci śp. Księdza Prałata Tadeusza Uszyńskiego, legendarnego duszpasterza akademickiego Warszawy, odnowiciela i pierwszego moderatora Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Proponujemy lekturę kilku tekstów wspomnieniowych poświęconych osobie tego niezwykłego Kapłana.
 Za nami historyczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które były wielkim świętem wiary chrześcijańskiej. Papież Franciszek nie tylko spotkał się z młodymi z całego świata, ale skierował również istotne słowa do nas, Polaków. Warto jeszcze raz, spokojnie i uważnie, zapoznać się z przesłaniem, które nam Ojciec Święty zostawił. 
 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze nasi biskupi dokonali nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wyrazili w ten sposób przekonanie, że Maryja jest dla każdego z nas przedziwną pomocą i obroną na drogach chrzcielnej wierności Chrystusowi. W tym numerze [...]
 Rozpoczęliśmy w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Według życzenia papieża Franciszka ma to być dla wszystkich wierzących prawdziwy czas spotkania z miłosierdziem Boga. Pomogą w tym jubileuszowe odpusty, do uzyskiwania których zachęca nas Ojciec Święty. Czyni to m.in. w specjalnym liście  [...]
 W lipcu w Wilnie odbyły się tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne, które poprowadził ks. Jan Wróblewski, werbista. Był to intensywny czas modlitwy, słuchania słowa Bożego, nawrócenia. Stanowiło to dobre przygotowanie do rozpoczynającego się w grudniu Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia.
Więcej

Spis treści

 Za nami II Europejski Kongres Sodalicji i Kongregacji Mariańskich, który w tynieckim opactwie benedyktynów zgromadził ponad 100 sodalisek i sodalisów z Polski, Niemiec, Francji i Włoch. Przez kilka dni uczestnicy modlili się i dyskutowali m.in. o roli wspólnot sodalicyjnych w pogłębianiu wiary w Europie.

Więcej
Spis treści

 W dobrym i owocnym przeżywaniu Roku Maryjnego mogą pomóc nam sylwetki wyjątkowych ludzi, których prezentujemy w tym numerze Sodalisa Marianusa. Jest to przede wszystkim św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka i doktor Kościoła (obchodzimy w tym roku jubileusz 500-lecia jej urodzin). Pisze o niej Krystyna Tkaczyk.
 Trwa Rok Maryjny w Sodalicjach Mariańskich. Oddajemy cześć Maryi, która jest Matką Kościoła, pogłębiamy przeżywanie w naszym życiu sakramentów. W tym numerze Sodalisa Marianusa wiele tekstów poświęconych jest Matce Bożej i może stanowić dobrą pomoc w owocnym przeżyciu tego szczególnego czasu.

 Rozpoczęliśmy Rok Maryjny w Sodalicjach Mariańskich, który upamiętnia 50. rocznicę ogłoszenia przez Pawła VI Maryi Matką Kościoła. Chcemy w tym czasie jeszcze bardziej poznać i pokochać Matkę Najświętszą, aby coraz lepiej naśladować Jej postawę wierności Bogu.
Więcej...

Spis treści...

 Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II była wydarzeniem epokowym, pierwszym takim w historii. Urzędujący papież, w obecności swojego poprzednika, ogłosił świętymi dwóch innych swoich poprzedników. W uroczystości wzięli udział sodalisi z Polski.

Więcej...
Spis treści...

 8 grudnia 2013 r. był dniem szczególnym - 450-lecie powstania Sodalicji Mariańskiej uczczono udziałem w modlitwie z Ojcem Świętym Franciszkiem przy figurze Matki Bożej Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie, 25-lecie Sodalicji Mariańskiej w Poznaniu - uroczystościami w Farze, a na Jasnej Górze zgromadzono się i modlono z okazji święta patronalnego.
Więcej...
Spis treści...
 

Ostatnie miesiące 2013 roku przynoszą ważne wydarzenia, związane zarówno z programem Roku Wiary, jak i obchodami 450-lecia powstania Sodalicji Mariańskiej. Prezentujemy więc najnowszą encyklikę papieża Franciszka Lumen fidei oraz relację z Dni Maryjnych w Rzymie.

Więcej...
Spis treści...

 


Rok Wiary łączymy z obchodami 450-lecia powstania Sodalicji Mariańskiej, co jest okazją do przypomnienia sylwetki założyciela sodalicji, o. Jeana Leunisa. Rocznicę tę świętujemy w łączności ze Wspólnotami Życia Chrześcijańskiego.

Więcej...

Spis treści...

 

 
Obchody Roku Wiary dostarczyły nam kolejnych ciekawych treści do rozważania i medytacji. Są nimi m.in. słowa Ojca Świętego Franciszka skierowane do ruchów, stowarzyszeń i wspólnot kościelnych pielgrzymujących do Rzymu z okazji Roku Wiary. Ojciec Święty, mówiąc o działalności Ducha Świętego, zwraca szczególną uwagę na nowość, harmonię i misję.
Więcej...
Spis treści

 


W trwającym Roku Wiary, któremu patronuje Matka Boża, moderator Federacji SM w Polsce o. Emilio de Cardenas rozpoczyna cykl „Matka Boża w liturgii", w którym będzie przybliżać różne wydarzenia z życia Maryi oraz możliwości ich wspominania we wspólnych modlitwach.
Więcej...
Spis treści