Strona główna  /  Rekolekcje  /  Wadowice 2016

Wadowice 2016

Rekolekcje w Wadowicach 7 - 10 lipca 2016

 10 lipca w Wadowicach zakończyły się tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne, które prowadził o. Włodzimierz Tochmański OCD.

Uczestniczyło w nich 58 sodalisek, sodalisów, ich rodzin i przyjaciół. Reprezentowane były sodalicje m.in. z Warszawy, Piastowa, Olsztyna, Torunia, Sosnowca (Katedra i Środula) i Cieszyna. Cztery dni spędzone w Wadowicach upłynęły przede wszystkim na modlitwie, słuchaniu Słowa Bożego, ale znalazł się również czas na wzajemne spotkania, rozmowy, dzielenie się własnym doświadczeniem. Szczególnym przeżyciem dla wszystkich było zwiedzanie miejsc związanych z postacią św. Jana Pawła II, największego sodalisa naszych czasów: rynku, bazyliki z chrzcielnicą przy której nasz papież przyjął chrzest oraz Muzeum Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II. Uczestnicy dokładnie poznali także klasztor i sanktuarium karmelitańskie św. Józefa „na Górce", które młody Karol Wojtyła bardzo często odwiedzał, korzystając z posługi sakramentalnej karmelitów bosych. W trakcie rekolekcji była możliwość przyjęcia karmelitańskiego szkaplerza Matki Bożej (szkaplerz karmelitański nosił Karol Wojtyła).

Rekolekcje prowadził znany duszpasterz i rekolekcjonista, o. Włodzimierz Tochmański OCD, a posługę duchową sprawował również o. Emilio de Cardenas, Asystent Kościelny Federacji SM. - Czas rekolekcji ma nas poruszyć, dotknąć, przemienić. Aby się to dokonało, trzeba, zgodnie ze wskazówkami św. Ignacego, wejść w to doświadczenie całym, pozostać samemu, a wyjdzie się innym. Wejdź cały, taki jaki jesteś, pozostań sam na sam z Bogiem, który sam wystarczy, a na pewno wyjdziesz inny, umocniony łaską Bożą - mówił na pierwszej konferencji o. Tochmański. Zachęcał, aby wejść na drogę szukania Boga w sobie, we własnym wnętrzu.

Z kolei w kazaniu podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji o. Włodzimierz nawiązał do Roku Miłosierdzia. Przypomniał uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy i podkreślił, że warto je czynić codziennie i zgodnie z zasadą wyobraźni miłosierdzia dostrzegać potrzeby innych ludzi. - Przykazania miłości Boga i bliźniego Jezus połączył razem na krzyżu. Kiedy patrzymy na krzyż, to belka pionowa mówi o miłości Boga do nas, a belka pozioma mówi o miłości między nami. Te dwie belki zostały połączone krwią Chrystusa - tłumaczył ojciec rekolekcjonista.

Po Mszy św., w imieniu wszystkich uczestników, za całe rekolekcje podziękował o. Tochmańskiemu Grzegorz Baran, prezes Zarządu Federacji SM. Podkreślił, że był to piękny, ale i trudny czas modlitwy, nawrócenia, duchowego, intelektualnego i fizycznego wspinania się na wadowicką „Górkę". Podziękował również ojcu Emilio, p. Reginie Pruszyńskiej oraz całemu Zarządowi Federacji za obecność i trud przygotowania rekolekcji oraz wszystkim uczestnikom za piękne świadectwo wiary, modlitwy oraz wzajemnej miłości. Przypomniał, że ze środowiska sodalicyjnego wywodzi się s. Małgorzata, karmelitanka bosa z Dysu, która wspomaga nas wszystkich modlitwą i której za to bardzo serdecznie dziękujemy!

GALERIA ZDJĘĆ