Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2017  /  Sodalis Marianus październik - grudzień 2017

Sodalis Marianus październik - grudzień 2017

 Za nami jubileuszowe obchody stulecia Objawień Matki Bożej w Fatimie. Jednym z przesłań fatimskich jest wezwanie do odmawiania Różańca. W świętowanie jubileuszu znakomicie wpisała się w Polsce inicjatywa ludzi świeckich, zaakceptowana przez Episkopat, by 7 października udać się w pobliże granic Polski i tam wspólnie odmówić Różaniec. Wzdłuż granic znajdują się 22 diecezje, w których wyznaczono 316 kościołów stacyjnych i przygotowano różne sposoby realizacji programu wspólnego dla całego kraju. Członkinie Sodalicji Mariańskiej w Warszawie udały się do Kleszczel, miasta w diecezji drohiczyńskiej. Jak wyglądała wspólna modlitwa właśnie tam? O tym pisze Anna Laszuk w tekście „Różaniec do Granic".

Sodalicja Mariańska w Roku Jubileuszowym Objawień w Fatimie nie może nie nawiedzić tej słynnej portugalskiej miejscowości. Z okazji pielgrzymki postanowiliśmy przybliżyć naszym Czytelnikom Fatimę, jej okolice i to wszystko, co tam można zobaczyć i czego doświadczyć. Wspominamy też o Portugalii, kraju bardzo ciekawym, a wydaje się, że ciągle mało u nas znanym.

Innym miastem, do którego zapraszamy w tym numerze, jest Jerozolima. Krystyna Medycka dzieli się swoimi wrażeniami z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Jak zwykle w czwartym numerze w danym roku przedstawiamy szczegółową relację z naszej sodalicyjnej pielgrzymki na Jasną Górę. O. Emilio de Cardenas, w swoim stałym cyklu, tym razem pisze na temat uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Z kolei Krystyna Tkaczyk, nawiązując do tematyki nowego roku duszpasterskiego, podejmuje zagadnienie działania Ducha Świętego. Warto zwrócić również uwagę na tekst śp. Jadwigi Bałabuszko - Sławińskiej o Sodalicji Mariańskiej w Szkołach Cecylii Plater Zyberkówny.

Marianiści hiszpańscy podarowali szkołom sodalicyjnym w Warszawie tabernakulum, które znajdzie swoje miejsce w kaplicy w nowym budynku szkolnym przy ul. Chłodnej. Wcześniej były również inne formy wsparcia ze strony marianistów. Dlaczego marianiści z Hiszpanii pomagają szkołom sodalicyjnym w Warszawie? Jak wygląda życie marianistów w Hiszpanii? Jak zachęcić młodych do wstępowania do sodalicji? Na te i inne pytania odpowiada w wywiadzie dla naszego kwartalnika br. Miguel, marianista z Hiszpanii.

W tym numerze Sodalisa Marianusa polecamy również obszerne teksty formacyjne: o duchowości Maryjnej, wierze i rozeznawaniu duchowym.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!

Zespół redakcyjny