Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2017  /  Sodalis Marianus lipiec/wrzesień - więcej

Sodalis Marianus lipiec/wrzesień - więcej

Sodalis Marianus lipiec/wrzesień

W tym roku obchodzimy 140 - lecie uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Jaka była treść objawień? O co prosiła Maryja? Jak dziś wygląda codzienne życie tej niezwykle popularnej miejscowości pielgrzymkowej? O tym wszystkim, specjalnie dla naszego kwartalnika, pisze ks. Krzysztof Bielawny, koordynator jubileuszowych uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Boskiej Gietrzwładzkiej.

W czerwcu i lipcu miały miejsce dwa ważne wydarzenia w życiu Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. Najpierw, 10 czerwca w Niepokalanowie odbył się Zjazd Delegatów Sodalicji, na którym wybrano nowy zarząd Federacji, a także wysłuchano i zatwierdzono sprawozdania zarządu z działalności w minionym roku. Specjalnym gościem Zjazdu był o. Grzegorz Bartosik, jeden z najbardziej znanych polskich mariologów, który wygłosił konferencję na temat duchowości maryjnej św. Maksymiliana Kolbego w kontekście czasów współczesnych. Natomiast w lipcu w Loretto odbyły się tegoroczne wyjazdowe rekolekcje sodalicyjne, prowadzone przez ks. Mariusza Szmajdzińskiego. Zapraszamy do lektury szczegółowych sprawozdań z tych dwóch wydarzeń.

Przypominamy także uroczystości, które odbyły się 6 czerwca w Zakopanem. Tam, w „polskiej Fatimie", jak nazywane jest sanktuarium na Krzeptówkach, Episkopat Polski uroczyście odnowił Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Wydarzenie to opisuje Anna Laszuk. Z kolei Franciszek Idźkowski i Ryszard Koszczyński wracają do kwietniowo - majowej Konferencji Społeczności Świeckich Marianistów, która odbyła się w Warszawie.

W okresie przedwojennym i w pierwszych latach po wojnie niezwykle prężnie działała w stolicy Sodalicja Mariańska Akademików. Kształtowała przyszłe elity Polski. O tym, jak wyglądało ówczesne życie sodalicyjne opowiada w wywiadzie Pan Stanisław Michnowski, jeden z najbardziej aktywnych sodalisów tamtych czasów.

W tym numerze polecamy również: kolejną część cyklu liturgicznego o. Emilio, rozważania Krystyny Tkaczyk o świętości, a w części poświęconej formacji ważny tekst o. Marcina Minczyńskiego OSPPE ukazujący inspiracje do pracy sodalicyjnej w najbliższym czasie. W następnym Sodalisie Marianusie wydrukujemy natomiast inny tekst o. Marcina - poświęcony duchowości maryjnej w duszpasterskiej działalności Kościoła.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!

Zespół redakcyjny