Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Sodalis 2018  /  Sodalis Marianus kwiecień/czerwiec

Sodalis Marianus kwiecień/czerwiec

 Nasze tegoroczne rekolekcje sodalicyjne odbędą się we Lwowie, mieście niezwykłym, wielokulturowym, wielowyznaniowym, o bogatej historii naznaczonej cierpieniem. Przez wieki Lwów należał do Polski i stanowił jeden z jej najmocniejszych ośrodków. Tu miały miejsce ważne wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny, jak chociażby słynne Śluby Lwowskie króla Jana Kazimierza, złożone w katedrze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej. W tekście „Miasto Lwa" odbywamy krótki spacer po Lwowie. Zaglądamy m.in. do katedry łacińskiej, na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa. Natomiast metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki opowiada o swojej posłudze w tym wyjątkowym mieście.

W tym numerze Sodalisa Marianusa szczególnie polecamy tekst Moniki Koniecko i Stanisława Michnowskiego o Łukaszu Cieplińskim, wciąż za mało znanym ostatnim naczelnym dowódcy Polski Podziemnej. Był on przykładem zdolnego wojskowego, wybitnego dowódcy i organizatora, skutecznego i inteligentnego przeciwnika systemu komunistycznego, a wreszcie heroicznego i nieugiętego cierpieniem męczennika za Ojczyznę, Polskę, rodzinę i wiarę. Z jego słów bije czysta i niewzruszona postawa wierności najwyższym ideałom ludzkim i humanistycznym. „Takim ludziom zawdzięczamy dzisiejszą wolność i rozwój naszej ojczyzny" - piszą autorzy tekstu.

Najnowsza adhortacja papieża Franciszka na temat świętości jest bardzo ważnym dokumentem, wartym spokojnego i dogłębnego przestudiowania. Zamieszczamy więc w naszym kwartalniku część pierwszego rozdziału, w którym Ojciec Święty przypomina o powszechnym powołaniu do świętości.

Pamiętając o przeżywanym jubileuszu stulecia niepodległości Polski drukujemy w całości homilię abp. Stanisława Gądeckiego, wygłoszoną podczas Mszy św. odprawionej na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja 2018 r. W tej homilii przewodniczący KEP podejmuje refleksję przede wszystkim nad wdzięcznością Bogu i ludziom za odzyskanie przez naszą Ojczyznę nieodległości oraz nad tym, co to jest wolność Polaków.

Polecamy również lekturę stałego cyklu o. Emilio „Maryja w liturgii" oraz krótkie rozważania Krystyny Tkaczyk i Krystyny Medyckiej. O. Marcin Minczyński przedstawia natomiast relację z rekolekcji wielkopostnych sodalicji jasnogórskiej. Numer zamyka druga część cyklu poświęconego życiu i nauczaniu kard. Josepha Ratzingera.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!

Zespół redakcyjny