Strona główna  /  Sodalis Marianus  /  Archiwum  /  Sodalis 2015  /  Sodalis Marianus rok 2015_1_więcej

Sodalis Marianus rok 2015_1_więcej

Sodalis Marianus styczeń - marzec 2015

W dobrym i owocnym przeżywaniu Roku Maryjnego mogą pomóc nam sylwetki wyjątkowych ludzi, których prezentujemy w tym numerze Sodalisa Marianusa. Jest to przede wszystkim św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka i doktor Kościoła (obchodzimy w tym roku jubileusz 500-lecia jej urodzin). Pisze o niej Krystyna Tkaczyk. Z kolei Anna Wróbel przybliża nieco zapomnianą postać sodalisa bł. ks. Wincentego Frelichowskiego, męczennika z Dachau. W listopadzie zeszłego roku zmarła dr Wanda Błeńska, sodaliska, lekarka i misjonarka, która swoje zawodowe życie spędziła opiekując się chorymi na trąd. Postać tej niezwykłej osoby oraz jej uroczystości pogrzebowe opisuje Krystyna Medycka. Polecamy również tekst prezentujący postać Marii Szymanowskiej, także sodaliski, nauczycielki-katechetki i nieformalnej sekretarki sanktuarium w Licheniu. Wszystkie te osoby poszły radykalnie za Chrystusem, ale realizując różne powołania. Ich życie to przepiękne świadectwo współpracy z łaską Bożą.

Rozpoczynamy nowy dział: Sanktuaria Matki Bożej. Anna Laszuk i Marek Kowalski przedstawiają Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Śmierci, które znajduje się w centrum Warszawy. Trwa Rok Życia Konsekrowanego. Z tej okazji zaglądamy tam, gdzie zwykle świeccy wchodzić nie mogą, czyli za klasztorną klauzurę. Opisujemy m.in. jak wygląda życie codzienne mnichów benedyktyńskich oraz zakonnic klauzurowych. Beata Pryba przedstawia natomiast Matkę Bożą jako wzór konsekracji. Miejsce Maryi w liturgii w swoim stałym cyklu przybliża o. Emilio de Cardenas. Jezuita o. Adam Schulz wyjaśnia, czym jest Komunia duchowa.

Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi słowami papieża Franciszka, które skierował do przedstawicieli Ruchów Kościelnych z całego świata podczas niedawnego Kongresu w Rzymie.

W numerze nie brakuje również relacji środowisk sodalicyjnych. Poznańska SM wspomina zakończenie jubileuszu 25-lecia swojej wspólnoty, a sodalicyjne małżeństwo Beata i Jacek Kula dzieli się spostrzeżeniami z rekolekcji dla małżeństw.

To już pięćdziesiąty numer naszego sodalicyjnego kwartalnika Sodalis Marianus. Wszystkim Czytelnikom dziękujemy za dotychczasową życzliwość, wierność i zainteresowanie. Prosimy o dalszą współpracę i nadsyłanie swoich tekstów, które stanowią cenne uzupełnienie obrazu
życia Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Cześć Maryi! Cześć i chwała!
Zespół redakcyjny