Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2013  /  Zmarł Prymas Polski Senior Kard. Józef Glemp

Zmarł Prymas Polski Senior Kard. Józef Glemp

W środę 23 stycznia 2013 r. zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski Senior, wieloletni Arcybiskup Metropolita Warszawski i Gnieźniński. Miał 83 lata.
Rok temu Prymas Glemp przeszedł poważną operację. Nie ukrywał swojej choroby. Wydał oświadczenie, w którym przyznał, że zdiagnozowano u niego nowotwór płuca. „Miałem wątpliwości, czy godzi się podejmować operację w moim podeszłym wieku. Lekarze wątpliwości nie mieli" - pisał kard. Glemp. Prosił też wiernych o modlitwę, aby „umiał dobrze wypełnić wolę Bożą w tym doświadczeniu".
W następnych miesiącach, pomimo choroby, aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, brał udział w uroczystościach kościelnych, głosił Słowo Boże.
Pod koniec zeszłego roku stan zdrowia Prymasa Seniora znacznie się pogorszył. Zmarł w szpitalu w Warszawie 23 stycznia o godz. 21.30. Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz poprosił o modlitwę w intencji Zmarłego w domach, parafiach i wspólnotach kościelnych. Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy w ostatnich tygodniach życia Księdza Kardynała Józefa Glempa otaczali Go modlitwą, troską i opieką.
Na wiadomość o śmierci kard. Glempa telegram kondolencyjny na ręce metropolity warszawskiego przesłał Papież Benedykt XVI. Ojciec Święty podkreślił, że Zmarły w ostatnim etapie życia był doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. W tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłości wszechmogącego Boga. „Osobiście bardzo ceniłem jego szczerą dobroć, prostotę, otwartość i serdeczne oddanie sprawie Kościoła w Polsce i na świecie. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swojej chwały!" - napisał Benedykt XVI.
Wdzięczność Bogu za posługę Prymasa Glempa wyraziło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Kard. Glemp przez 28 lat był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i nadawał jej pracom zasadnicze kierunki. „Posługa Księdza Kardynała na rzecz Konferencji przypadła na czas papieskich pielgrzymek, wiązała się m.in. z przygotowaniem Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską oraz - także przy udziale Nuncjatury Apostolskiej - reformy struktur administracyjnych Kościoła w Polsce. Dziękujemy też Bogu za troskę Księdza Prymasa o kolegialność prac księży biskupów w ramach Konferencji, której przewodził. Za szczególną duszpasterską mobilizację w podejmowaniu nowych wyzwań, a także za roztropne rozpoznawanie znaków czasu dla Kościoła w Polsce" - napisali w specjalnym komunikacie członkowie Prezydium na czele z abp. Józefem Michalikiem.
Kard. Józef Glemp jest słusznie nazywany „ostatnim takim Prymasem". Ten następca wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego przez wiele lat był przywódcą Kościoła w Polsce. Bezpiecznie i sprawnie przeprowadził ten Kościół przez ogromnie trudny i burzliwy czas przemian ustrojowych w Polsce. Również w następnych latach Jego rola była trudna do przecenienia. Kard. Glemp pełnił wtedy ogromnie ważne funkcje: Prymasa, metropolity, przewodniczącego Episkopatu, członka kolegium kardynalskiego. Łączył więc funkcje, które dziś pełni trzech różnych hierarchów: Prymasem jest abp Kowalczyk, przewodniczącym Episkopatu abp Michalik, a metropolitą warszawskim kard. Nycz.
Prymas Glemp był niezwykle skromny, pokorny, dla wszystkich bardzo życzliwy. Nie wywyższał się, nie stwarzał niepotrzebnego dystansu. Cechowała Go głęboka duchowość, a także roztropność i pracowitość. Po prostu wielki, dobry człowiek.

pch