Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2023  /  Fundacja Proelio

Fundacja Proelio

„Każda kobieta powinna mieć wybór” – to często powtarzany slogan zwolenników prawa do aborcji. Pytanie tylko, między czym a czym ma mieć ten wybór. W istocie chodzi tutaj o wybór między zabiciem dziecka, a jego… zabiciem.

Temat ten rozwija Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio w opublikowanym na YouTube vlogu. Podkreśla tam, że wyboru nikt nikomu nie odbiera. Wybór mamy decydując się – lub nie – na współżycie seksualne. – Zakaz aborcji nie jest wtrącaniem się w ludzkie wybory. Jest ich respektowaniem i oczekiwaniem, że ludzie będą brać odpowiedzialność za własne decyzje – zaznacza Kaliszuk.

Zwraca też uwagę, że środowiska walczące o prawo do aborcji nie są za wyborem, nawet w takim rozumieniu tego słowa, w jakim je przedstawiają. Na czym bowiem powinien polegać „świadomy wybór”? Po pierwsze, na możliwości zdobycia jak najpełniejszej informacji o sytuacji, której wybór dotyczy. Po drugie – o wszystkich możliwych opcjach jej rozwiązania.

Zbigniew Kaliszuk podkreśla, że w praktyce środowiska aborcyjne walczą o to, aby kobiety dokonując wyborów pozbawione były fundamentalnych informacji, takich jak informacje o rozwoju dziecka. Środowiska te promują też aborcję jako jedyną opcję, a alternatywne rozwiązania, w których dziecku pozwala się przeżyć, albo przemilczają albo wręcz zwalczają.

Przypomina, że tylko w ostatnim czasie środowiska aborcyjne krytykowały nowe przepisy na Węgrzech, na mocy których lekarze będą musieli przedstawić pacjentkom „wyraźne oznaki życia płodu” przed przystąpieniem do aborcji. Środowiska aborcyjne zablokowały też możliwość wyświetlenia reklam zachęcających do wybrania życia i urodzenia dzieci z Zespołem Downa we Francji, atakowały centra pomocy kobietom w ciąży w USA i hospicja perinatalne w Polsce, zakazały w kilku krajach możliwości rozmów z kobietami przed klinikami aborcyjnymi i prób odwodzenia ich od zabicia dziecka, w tym także oferowania im pomocy materialnej, a także bardzo szeroko promowały w Polsce numer aborcyjnej infolinii, milcząc o alternatywach wobec aborcji.

– Zwolennikom prawa do aborcji nie chodzi o żaden wybór, nawet o taki, o który rzekomo walczą. Chodzi im tylko o wspieranie jednej opcji – aborcji. Ale oczywiście nawet gdyby rzeczywiście zależało im na wyborze, to przypomnę – aborcja wyborem nie jest. Jest okrutnym eliminowaniem niechcianych skutków własnych wyborów – podsumowuje Zbigniew Kaliszuk.

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W ramach kampanii „Każde życie jest cudem” przedstawiła piętnaście reportaży wideo oraz ponad 100 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowały się do aborcji. Działalność fundacji można śledzić m.in. poprzez stronę proelio.pl.