Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2023  /  Apel Ojcica Świętego o pokój w Ziemi Świętej i w Ukrainie

Apel Ojcica Świętego o pokój w Ziemi Świętej i w Ukrainie

fot. vaticannews.vaPo odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa 22 października br. Ojciec Święty zaapelował o pokój w Ziemi Świętej i na Ukrainie.

- Drodzy bracia i siostry, po raz kolejny moje myśli kierują się ku wydarzeniom, jakie mają miejsce w Izraelu i Palestynie. Jestem bardzo zaniepokojony, zasmucony. Modlę się i jestem blisko wszystkich, którzy cierpią: zakładników, rannych, ofiar oraz ich krewnych. Myślę o poważnej sytuacji humanitarnej w Gazie. Ubolewam, że w ciągu minionych kilku dni ostrzelane zostały także szpital anglikański i grecka parafia prawosławna. Ponawiam mój apel o otwarcie przestrzeni, aby nadal napływała pomoc humanitarna a zakładnicy zostali uwolnieni. Wojna, każda wojna na świecie, myślę też o udręczonej Ukrainie, jest porażką: wojna jest zawsze porażką. To zniszczenie ludzkiego braterstwa. Bracia, przestańcie, przestańcie. Przypominam, że piątek 27 października ogłosiłem dniem postu, modlitwy, pokuty. Tego wieczoru o godzinie 18.00 w bazylice św. Piotra będziemy przeżywali godzinę modlitwy w intencji pokoju na świecie – mówił papież Franciszek.                                                                                   

Specjalne Oświadczenie na temat wojny na Bliskim Wschodzie napisali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorz Ryś. Oto pełny tekst tego dokumentu:

„Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas. Stanowczo i całkowicie potępiamy zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin.

Modlitwą ogarniamy także wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety). W ubiegły wtorek (17 października) wraz
z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie.

Wraz z Izraelem wyznajemy żywą nadzieję zapisaną przed wiekami przez proroka Izajasza: «Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem (…). Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały…» (Iz 11, 6-7). Tak jak Izrael, głęboko wierzymy, że to proroctwo pokoju – będącego darem Boga i przekraczającego nasze ludzkie rachuby i wyobrażenia – nie jest tylko marzeniem. Jesteśmy przekonani, że «wojna jest porażką, każda wojna jest porażką» (papież Franciszek, 8 października br.)”.