Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2023  /  Abp Antonio Guido Filipazzi - nuncjusz apostolski w Polsce

Abp Antonio Guido Filipazzi - nuncjusz apostolski w Polsce

Abp Antonio Guido FilipazziAbp Antonio Guido Filipazzi został nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Jest Włochem, ma 60 lat. Posiada doktorat z prawa kanonicznego. Od 1992 roku pracuje jako dyplomata przy Stolicy Apostolskiej. Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech oraz w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu.

8 stycznia 2011 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Sutri), a 5 lutego 2011 r. otrzymał święcenia biskupie. 23 marca 2011 r. został wyznaczony nuncjuszem apostolskim w Indonezji, następnie 26 kwietnia 2017 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Nigerii. Od 24 października 2017 r. był też Stałym Przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Oprócz włoskiego, zna również język francuski, angielski i niemiecki.

Abp Antonio Guido Filipazziw rozmowie z portalem Vatican News i Radiem Watykańskim powiedział, że nominacja na nuncjusza w Polsce była dla niego niespodzianką. „Propozycja została mi złożona niespodziewanie. Potem miałem kilka tygodni, aby docenić tę decyzję Ojca Świętego. Przyjąłem tę nominację z radością i oczywiście z lekkim niepokojem, ponieważ zaczynamy wszystko od nowa. Jest też trochę smutku z powodu opuszczenia Nigerii, gdzie w ciągu sześciu lat zbudowaliśmy tak wiele relacji i mam nadzieję, że wykonaliśmy dobrą pracę.

Jako bardzo młody ksiądz, rok po święceniach kapłańskich, odbyłem pielgrzymkę do Polski w 1988 roku, a więc jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego. Pielgrzymowałem do sanktuarium na Jasnej Górze. Odwiedziłem miejsce śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz i inne miejsca. To było moje pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla mnie wspaniałym wspomnieniem. Potem, kiedy byłem w nuncjaturze w Wiedniu jako współpracownik nuncjatury, spotkałem tam Siostry Boromeuszki z Trzebnicy. Więc mieliśmy Polskę w domu. Miałem okazję z nuncjuszem pojechać do Trzebnicy, a także do Wrocławia. Mogę powiedzieć, że wzrastałem ze św. Janem Pawłem II. Kiedy został wybrany na papieża byłem w niższym seminarium. Dorastałem w czasie jego pontyfikatu. Kościół w Polsce proszę przede wszystkim o modlitwę do Ducha Świętego, który daje łaski. Trudno jest być w miejscu bez znajomości języka, a język polski nie należy do najłatwiejszych. Módlcie się więc także o tę małą rzecz, ale ważną dla wzajemnego poznania i komunikacji. Proszę także o modlitwę, aby moja misja była prowadzona dla dobra wszystkich, zwłaszcza aby to, co Stolica Apostolska ma jako cel pracy nuncjatury w różnych częściach świata, zostało zrealizowane” – mówił nowy nuncjusz apostolski w Polsce.