Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2022  /  Rozmowa z Weroniką Kostrzewą

Rozmowa z Weroniką Kostrzewą

Na niezwykle niepokojące zjawisko, jakim są wśród młodych ludzi szyderstwa ze św. Jana Pawła II, zwraca uwagę Weronika Kostrzewa, szefowa publicystki Radia Plus.

– Po rozmowach ze znajomymi rodzicami, ale też księżmi katechetami i po zanurzeniu się w świat memów, odniosłam wrażenie, że jako społeczeństwo żyjemy w dwóch światach. Zdarza się, że rodzicom, którzy ze wzruszeniem wspominają pielgrzymki św. Jana Pawła II, nawet do głowy nie przyjdzie, że ich dzieci o 21.37 wysyłają sobie prześmiewcze obrazki z nim, na wycieczkach klasowych puszczają – w celu czysto szyderczym – „Barkę”, a jedno ze zdjęć papieża nazywają „żółtą mordą” i przypisują jej ludobójstwo, gwałty, kradzieże itp. – opowiada KAI Weronika Kostrzewa, szefowa publicystyki Radia Plus.

Jak wskazuje, wpisanie w internetową wyszukiwarkę pewnych popularnych haseł związanych z tym niepokojącym trendem „może naprawdę wywołać szok, ale też smutek” – znaleźć można postać papieża wpisaną w konteksty nie tylko prześmiewcze, ale nawet bluźniercze i pornograficzne.

– A to tylko wierzchołek tego, co w sieci znajdziemy o papieżu Polaku. Trzeba w końcu przekłuć tę bańkę informacyjną i zacząć działać! Czas się zastanowić, co my, katolicy takiego zrobiliśmy, że szydera z Jana Pawła II (nawet jeśli zaczęła się w antykościelnych kręgach), padła na tak podatny grunt. Nie chodzi o szukanie winnego, ale o to, by wypaczony kult nie był wodą na młyn – mówi Kostrzewa.

W ramach próby przyjrzenia się temu niepokojącemu zjawisku i opisania go oraz znalezienia odpowiednich metod reakcji, Weronika Kostrzewa do pogłębionej rozmowy zaprosiła ekspertów w dziedzinie mediów społecznościowych, którzy znają się na budowaniu wizerunku, by wspólnie zastanowić się, jak zawalczyć nie tylko o pamięć o św. Janie Pawle II, ale przede wszystkim o prawdę.

– Trudno tu o lepszych gości, niż dr hab. Monika Przybysz – najlepsza w swoim zawodzie i Paulina Worożbit, rozumiejąca social media jak mało kto, ale też będąca absolwentką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jestem przekonana, że jeśli rozwiązania, które zasugerowałyśmy na końcu rozmowy, zostaną wprowadzone w Kościele, wiele razy jeszcze skorzystamy z działania tej „spec-komórki” – mówi red. Kostrzewa.

Rozmowę odsłuchać można na kanale YouTube: – „Weronika Kostrzewa – Miejsce Spotkania”.