Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2022  /  Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

 W sobotę 28 maja Kościół w Polsce po raz pierwszy przeżywa liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. - Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o kanonizację Prymasa Tysiąclecia - przekazał KAI ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Proboszcz stołecznej katedry przypomniał, że modlitwy o beatyfikację kard. Wyszyńskiego rozpoczęły się wkrótce po śmierci Prymasa. - Czekaliśmy bardzo długo, ale myślę, że to był czas potrzebny do tego, byśmy zgłębiali jego nauczanie i poznawali jego życie - ocenia duchowny.

Ks. Bartołd podkreśla, że jeszcze przed beatyfikacją do kaplicy, w której spoczywa Prymas stale przychodzili wierni, żeby się modlić. Natomiast po beatyfikacji, która miała miejsce 12 września ubiegłego roku, każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej jest odprawiana Msza św. dziękczynna za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

- Począwszy od dnia pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Wyszyńskiego, a więc właśnie od 28 maja, rozpoczynamy wielką modlitwę o jego kanonizację - zapowiedział ks. Bartołd. Wyraził przy tym nadzieję, że nie trzeba będzie na nią czekać tak długo jak na beatyfikację. Przypomnijmy, że proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego trwał 30 lat.

W każdy wtorek w katedrze warszawskiej odprawiana jest Msza w intencjach kierowanych do Boga za przyczyną kard. Wyszyńskiego. - Tych intencji jest tak wiele, że ich odczytanie zajęłoby mi kilkanaście godzin - powiedział proboszcz katedry.