Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2022  /  Kongres Prymasa Tysiąclecia

Kongres Prymasa Tysiąclecia

 Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na Kongres Prymasa Tysiąclecia, który odbędzie się 28 czerwca na Jasnej Górze.

To kolejna okazja, aby właśnie tam, u Tronu Matki Bożej Częstochowskiej, tak bardzo drogiej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, podziękować za Jego beatyfikację i bliżej poznać Jego osobę.

W preambule założeń ideowych Kongresu czytamy: „Bł. Stefan Wyszyński rozeznał oraz  wyartykułował natchnioną drogę wolności dla Polski. Autentyczny kult Królowej Polski ma zawsze wymiar społeczny i polega na konkretnym wdrażaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu w ciągłości ze Ślubami Jana Kazimierza, stanowiącymi nierozerwalną jedność łączącą Lwów z Jasną Górą. W oryginalnej myśli Prymasa Tysiąclecia Jasna Góra to coś więcej niż Sanktuarium Narodowe, to program wolności Narodu Polskiego".

Dalej podkreślone jest to, że „w ramach wdzięczności za wszystko co dla Polski uczynił Prymas Tysiąclecia poczuwamy się do obowiązku zrealizowania jego duchowego Testamentu, w którym centralne miejsce zajmuje wdrażanie Jasnogórskich Ślubów Narodu".

Organizatorzy Kongresu zaznaczają, że wbrew powszechnemu przekonaniu Jasnogórskie Śluby Narodu nie są przeznaczone wyłącznie do uroczystego recytowania a nawet do tworzenia nowych mutacji, lecz do konkretnej realizacji, zaczynając od najpilniejszych wezwań. Natomiast z faktu, że ktoś nie jest w stanie zrealizować wszystkich ślubów nie wynika, że ma się dyspensować od realizacji jednego konkretnego, będącego w zakresie jego możliwości.

Oto program Kongresu:

28 czerwca, Sala Różańcowa na Jasnej Górze

godz. 9.00 - otwarcie, powitanie gości

godz. 9.15 - śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP

godz. 9.45 - projekcja filmu „Moc Prymasa Tysiąclecia"

godz. 10. 25 - „Przesłanie filmu zaktualizowane" - reżyser dr Jacek Bąk

godz. 10.50 - „Więź Prymasa Tysiąclecia ze Stolicą Apostolską" - ks. prałat Albert Warso (Watykan). Promocja książki „Ojciec Pasterz i Prymas Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński (1901-1981)".

godz. 11.20 - „Twórcza wierność Jasnogórskim Ślubom Narodu" - ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski (Tarnów)

godz. 12.00 - „Jedna jest Polska" - koncert literacki, reż. Barbara Dobrzyńska

godz. 12:30 - przerwa

godz. 13.30 - Msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego JE. ks. abpa Wacława Depo. Srebrny Jubileusz Kapłaństwa o. Mariusza Bigiela SJ.