Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2022  /  Dziękczynienie za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Dziękczynienie za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Katedra św. Jana w Warszawie We wrześniu ubiegłego roku cieszyliśmy się z beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Czackiej. Coraz więcej osób nawiedza kaplicę Prymasa Tysiąclecia w warszawskiej archikatedrze św. Jana, gdzie znajdują się doczesne szczątki kard. Wyszyńskiego.

W każdy wtorek o godz. 19:00 w świątyni sprawowana jest Msza święta w intencjach wiernych, a 28. dnia miesiąca odbywa się dziękczynienie za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. - Są ludzie, którzy po wielu latach przystępują do sakramentu pokuty i tłumaczą, że dzięki przeżyciu beatyfikacji zdecydowali się na pojednanie z Bogiem. Mówią o problemach rodzinnych, małżeńskich, które zaczęły się rozwiązywać dzięki wstawiennictwu bł. kard. Wyszyńskiego. Świadectwa wskazują, że jego kult jest nadal żywy - opowiada ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Przed laty bł. Stefan Wyszyński przyjął go do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. - Był dla nas uosobieniem ojca. Ujawniały się w nim dwie postawy: jedna z nich pełna była majestatu oraz dostojeństwa, druga zaś ojcowskiej miłości i troski - opowiada ks. Bartołd. - Traktowaliśmy go jak ojca, do którego przychodziło się po radę i potrzebną wiedzę. On udzielał nam wsparcia z ojcowską czułością - dodaje ks. proboszcz archikatedry.

Nad sarkofagiem Prymasa Wyszyńskiego widnieje płyta ukazująca historię jego życia, od seminarium, po walkę w oddziałach powstańczych i wreszcie spotkanie z Karolem Wojtyłą podczas ingresu papieskiego. Stoi też świecznik, gdzie odwiedzający świątynię zapalają świece, będące symbolem ich modlitwy i obecności.

- Pojawienie się świec to była inicjatywa wiernych, którzy nawiedzali grób kard. Wyszyńskiego i to jeszcze przed jego beatyfikacją. Są one widocznym znakiem tego, że w tym miejscu jest obecny ktoś, na kogo zawsze możemy liczyć. Jestem już czternasty rok proboszczem w archikatedrze i nie zdarzyło się, aby przy świeczniku nie było żadnej zapalonej świecy - mówi ks. Bartołd.

Zapowiada, że już od września w archikatedrze będą odprawiane Msze święte o dar kanonizacji Prymasa Tysiąclecia. - Jestem przekonany, że bł. kard. Wyszyński może być patronem czasów współczesnych, ale i każdego z nas. Bóg daje nam świadka wiary, abyśmy za jego przykładem z nadzieją patrzyli w przyszłość. Mając takiego orędownika, możemy się za jego przyczyną modlić i wierzyć że będzie się za nami wstawiał do Boga - podkreśla ks. prał. Bogdan Bartołd.

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W imieniu papieża Franciszka uroczystościom przewodniczył kard. Marcello Semeraro.