Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2021  /  Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

 Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony był w niedzielę 25 lipca. Towarzyszyły mu słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni".

Dzień ten,  z inicjatywy papieża Franciszka, obchodzony będzie już stale w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi.

Tegoroczne obchody, ze względu na okoliczności pandemii, były czasem szczególnej modlitwy w intencji jej ofiar wśród osób starszych. Decyzja o ogłoszeniu tej inicjatywy zapadła bowiem w czasie naznaczonym pandemią i cierpieniem najstarszych pokoleń na całym świecie w minionych miesiącach.  

„Podczas tych miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: Ja jestem z tobą przez wszystkie dni. Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich. I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem, aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą - zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni - odwiedził anioł! Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach. W tym czasie nauczyliśmy się rozumieć, jak ważne są dla każdego z nas objęcia i odwiedziny, i jakże zasmuca mnie fakt, że w niektórych miejscach nie są one jeszcze możliwe! 

Pan jednakże wysyła nam swoich posłańców także za pośrednictwem Słowa Bożego. Nie pozwala, aby go kiedykolwiek zabrakło w naszym życiu. Czytajmy każdego dnia kartę Ewangelii, módlmy się Psalmami, czytajmy proroków! Będziemy wzruszeni wiernością Pana" - pisze Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. 

O Światowym Dniu Dziadków i Osób Starszych obszernie pisze najnowszy serwis Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. „Jest to ważna inicjatywa, ponieważ szacunek dla osób starszych staje się w ostatnim czasie problemem. Kiedy osoby starsze mogą pomagać młodszym członkom rodziny, wówczas jest dobrze, ale gdy to one potrzebują pomocy, sprawy mają się gorzej. Coraz więcej ludzi zalicza się do grupy osób starszych, która ma swoje potrzeby, swoją drogę rozwoju, wzrostu duchowego i trzeba nam dołożyć wszelkich starań, by starość była pięknym okresem. Dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu społecznym oraz w życiu Kościoła" - czytamy w serwisie ORRK.