Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2021  /  Beatyfikacja Sług Bożych

Beatyfikacja Sług Bożych

 Beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Elżbiety Róży Marii Czackiej odbędzie się w tym roku, w niedzielę 12 września o godz. 12.00 w Warszawie.

O tej decyzji papieża Franciszka poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Przypomnijmy, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego miała się odbyć pierwotnie w czerwcu ubiegłego roku. Pandemia koronawirusa spowodowała, że uroczystość musiała zostać odwołana. Od tego czasu trwało oczekiwanie na wyznaczenie nowego terminu. Oprócz tego pojawiły się informacje o możliwej wspólnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i s. Czackiej.

„Podczas wrześniowej uroczystości, papieża Franciszka będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnej. Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej" - napisał w specjalnym komunikacie kard. Kazimierz Nycz.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia rozpoczął się już w 1989 roku. W październiku 2019 papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie.

Z kolei s. Elżbieta Róża Czacka to założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego charyzmatem jest służba ludziom niewidomym. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął w grudniu 1987 roku. 27 października 2020 papież Franciszek uznał cud za jej wstawiennictwem.

Ogromnie cieszymy się, że w Roku Jubileuszowym 450-lecia Sodalicji Mariańskich w Polsce dojdzie, jeżeli Bóg pozwoli, do długo oczekiwanej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Sodalisa Marianusa, Patrona czasu naszego jubileuszowego świętowania. W czasie, który pozostał do beatyfikacji, w sposób szczególny módlmy się o to, żeby do niej doszło i o jej owoce.