Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2020  /  Zmarł ks. prał. Bronisław Piasecki

Zmarł ks. prał. Bronisław Piasecki

 W wieku 79 lat zmarł 14 lipca ks. prał. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz kard. Stefana Wyszyńskiego, wicepostulator w jego procesie beatyfikacyjnym, długoletni proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. 

Bronisław Piasecki rozpoczął formacje kapłańską w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie w Instytucie Teologii Moralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat z teologii. Prowadził zajęcia z teologii moralnej na ATK oraz w warszawskim seminarium duchownym.

W latach 1974-1981 był osobistym sekretarzem kard. Stefana Wyszyńskiego, a następnie wicepostulatorem w Jego procesie beatyfikacyjnym.

Ks. Piasecki był doktorem teologii moralnej, prałatem Jego Świątobliwości. W latach 1983-2010 pełnił funkcję proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, a następnie, aż do śmierci, pozostał rezydentem w tej parafii.

W wywiadzie dla KAI, udzielonym w maju br. ks. Piasecki mówił m.in. o tym, jaki był Prymas Tysiąclecia. „W nim były dwa wymiary. Z jednej strony miał świadomość, że reprezentuje Kościół w zmaganiach z ideologią wojującego ateizmu. Wiedział, że jest stroną i tu rzeczywiście był pomnikowy. W tamtych warunkach trzeba było być monumentem: inaczej oni nie rozumieli. Człowiek ciepły, znaczy - słaby, więc trzeba było pokazać moc. Natomiast gdy był księdzem Stefanem, to z nami żartował i podawał piłkę. Wielki i normalny" - wspominał ks. Piasecki.

W 2011 roku ukazały się jego wspomnienia pt. „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia", a w 2016 książka pt. „Prymas Wyszyński nieznany: ojciec duchowy widziany z bliska".