Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2020  /  Ks. Adam Bab - biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej

Ks. Adam Bab - biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej

 Ks. Adam Bab został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.

Ks. Bab w trakcie formacji w lubelskim seminarium duchownym należał do seminaryjnej Sodalicji Mariańskiej, brał udział w pielgrzymkach autokarowych organizowanych przez ks. Tadeusza Uszyńskiego.

Nowy lubelski biskup pomocniczy urodził się 30 grudnia 1974 r. Jest absolwentem II Liceum im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Świecenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. W latach 1999-2000 był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie (kościół garnizonowy). Następnie podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, uzyskując w 2005 roku doktorat z katechetyki. Podczas studiów specjalistycznych pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącym się wówczas przy kościele rektoralnym pw. Świętego Ducha w Lublinie.

Od 2002 roku jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży. W latach 2005-2010 był rektorem kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 proboszczem w Końskowoli i dekanalnym wizytatorem religii. Od 2014 roku jest proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie. Pełni jednocześnie funkcję wikariusza biskupiego ds. młodzieży. Należy do Kolegium Konsultorów archidiecezji lubelskiej. Jest konsultorem Rady ds. duszpasterstwa młodzieży Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Po przyjęciu sakry będzie najmłodszym polskim biskupem.