Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2020  /  Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona

 Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, planowana pierwotnie na 7 czerwca 2020 roku, została z akceptacją Watykanu bezterminowo zawieszona. Nowy termin będzie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii koronawirusa, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie.

O tych decyzjach poinformował 28 kwietnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W podpisanym przez niego komunikacie czytamy, że pandemia zagrażająca zdrowiu i życiu ludzi, uniemożliwia przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości beatyfikacyjnych 7 czerwca. Na pierwszym miejscu musi być troska o bezpieczeństwo ludzi. Z tego też powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych i działalności legatów papieskich.

„Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego Błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii, zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a równocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii. Zawieszony, a nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący beatyfikację. Wzorowa współpraca z władzami państwa i Warszawy w przygotowaniu beatyfikacji będzie miała swoją kontynuację, za co już teraz dziękuję" - napisał kard. Kazimierz Nycz.