Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2020  /  42. Europejskie Spotkanie Młodych

42. Europejskie Spotkanie Młodych

 1 stycznia zakończyło się we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych przygotowane przez Wspólnotę z Taizé.

Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało ponad 15 tysięcy młodych pielgrzymów z prawie 70 krajów. Uczestników spotkania gościli mieszkańcy Wrocławia i okolicznych miejscowości. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie było okazją do poszukiwania odpowiedzi na stawiane sobie pytania poprzez wspólną modlitwę oraz doświadczenie gościnności.

Hasło wrocławskiego wydarzenia stanowiły słowa: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni". Myśl ta związana jest z życiem św. Urszuli Ledóchowskiej, która w zeszłym roku patronowała przygotowaniom sodalicyjnym do jubileuszu 450-lecia obecności Sodalicji Mariańskich w Polsce. O jej życiu ktoś właśnie tak powiedział: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzeniona".

Brat Alois, przełożony Wspólnoty z Taizé, stwierdził, że słowa te dobrze opisują życie Polki, św. Urszuli Ledóchowskiej: „Wyprzedziła swój czas, była obywatelką Europy: odwiedziła wiele krajów, w których siostry z jej zgromadzenia, szare urszulanki, zaczynały zakładać swoje domy. Niektóre urszulanki mieszkają dziś w Taizé i wspólnie z siostrami Świętego Andrzeja pomagają nam przyjmować młodych ludzi i towarzyszyć im" - powiedział przeor Wspólnoty Taizé.