Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2019  /  Setna rocznica święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego

Setna rocznica święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego

 W archikatedrze warszawskiej odbyły się 28 października uroczystości związane z setną rocznicą święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego, nuncjusza apostolskiego w Polsce w latach 1919-1921, późniejszego papieża Piusa XI.

W 1918 r. ks. Achilles Ratti przybył do Polski poranionej prześladowaniami religijnymi, która wiele wycierpiała, ale pozostała zawsze wierna Papieżowi, wartościom wypływającym z wiary i swoim wielowiekowym tradycjom: „Polonia semper fidelis" - powiedział metropolita Mediolanu abp Mario Delpini podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskiej archikatedrze. Uroczystą Eucharystię sprawowali razem z włoskim hierarchą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Na początku Mszy św. odczytano list sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Watykański hierarcha, w imieniu papieża Franciszka, pozdrowił wszystkich uczestników uroczystej Eucharystii. „Ojciec Święty wyraża swoje uznanie dla inicjatywy mającej na celu przypomnienie osoby tak znamienitego kapłana diecezji ambrozjańskiej i wielkiego papieża, promotora wielu inicjatyw kulturalnych, dyplomatycznych i duszpasterskich, które wywarły trwały i głęboki ślad w życiu Kościoła i całej społeczności. Jego Świątobliwość życzy, aby wspominanie tak wielkiego pasterza wzbudzało coraz bardziej wspaniałomyślne oddanie w służbie na rzecz wartości ludzkich i chrześcijańskich, i zawsze poszanowanie dla godności osoby" - napisał kard. Parolin.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał natomiast, że święcenia biskupie ks. Rattiego miały miejsce dokładnie sto lat temu właśnie w archikatedrze warszawskiej. - Dziś dziękujemy Bogu za to wydarzenie - powiedział metropolita warszawski. Dodał, że jest to także Msza św. dziękczynna za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, gdyż modlitwa o jego rychłą beatyfikację odbywała się każdego 28. dnia miesiąca w warszawskiej archikatedrze.

Bezpośrednio po rozpoczęciu Mszy św. została odczytana modlitwa dziękczynna za dar życia i pontyfikatu abp. Achillesa Rattiego - Piusa XI. Modlitwę odczytał w języku włoskim abp Mario Delpini. W tym czasie zostało odsłonięte, przepasane szarfą, popiersie Achillesa Rattiego, znajdujące się przy ołtarzu na postumencie.

W homilii abp Delpini podkreślił, że celebrowanie przez niego Eucharystii w miejscu, gdzie sto lat temu ks. prałat Achilles Ratti został wyświęcony na biskupa, to opatrznościowa okazja, aby ożywić więzy wiary, pokoju i przyjaźni, jakie jednoczą Polskę i Włochy, a w sposób szczególny archidiecezje mediolańską i warszawską. Metropolita Mediolanu zaznaczył, że sednem misji nuncjusza Rattiego w odrodzonej po latach niewoli Polsce była odbudowa religijna.

Niestrudzona działalność ks. Rattiego przypomina nam, że niesiemy przesłanie nadziei dla ludzkości dręczonej przez złe duchy, że jest nadzieja dla społeczeństw wewnętrznie pogmatwanych i pozbawionych pewności. Nie oferujemy gotowych recept, nie posiadamy łatwych rozwiązań, nie mamy odpowiednich zasobów: mamy tylko Jezusa - mówił metropolita Mediolanu. Przypomniał, że w 1918 r. ks. Ratti przybył do Polski poranionej prześladowaniami religijnymi, Polski, która wiele wycierpiała, ale pozostała zawsze wierna papieżowi, wartościom wypływającym z wiary i swoim wielowiekowym tradycjom.

Homilię abp Delpini zakończył modlitwą do Maryi, aby zachowała w pokoju Polskę i Włochy i pomagała „budować solidarne społeczeństwo zakorzenione w Chrystusie".

Na zakończenie Mszy świętej celebransi przeszli do kaplicy, gdzie spoczywa kard. Stefan Wyszyński i dziękowali tam Bogu za zapowiedzianą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Główny celebrans uroczystości - abp Mario Delpini, jest 152. biskupem archidiecezji mediolańskiej, którą w latach 1921-22 kierował abp Achilles Ratti. Metropolitą Mediolanu abp Delpini jest od 2017 r.