Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2019  /  Polska pod Krzyżem

Polska pod Krzyżem

 Ponad 60 tysięcy osób wzięło udział 14 września na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem w wydarzeniu ewangelizacyjnym „Polska pod Krzyżem". Organizatorem akcji była diecezja włocławska oraz fundacja Solo Dios Basta. To kontynuacja wcześniejszych inicjatyw, takich jak „Wielka Pokuta" i „Różaniec do granic".

Pierwsi pielgrzymi pojawili się w sektorach już po godzinie 7 rano.

Przed godz. 11.00 rozpoczęła się pierwsza część spotkania, obejmująca zawiązanie wspólnoty i modlitwę różańcową z rozważaniem tajemnic bolesnych. Następnie jeden z organizatorów spotkania - Lech Dokowicz, wygłosił konferencję „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie". Nawiązał m.in. do kryzysu, jaki przeżywa Kościół w związku z problemem pedofilii. - Trzeba to wypalić, ale trzeba też zrozumieć, że zły duch chce oddzielić ludzi świeckich od kapłanów. To jest wojna przeciw kapłanom, bo jak ludzie odwrócą się od kapłanów, to nie ma sakramentów. Dlatego musimy otoczyć modlitwą kapłanów, stanąć przy nich. To jest zadanie dla nas, świeckich - apelował Dokowicz.

Organizator „Polski pod Krzyżem" mówił też o ochronie życia. - Pojechaliśmy do Holandii i chcieliśmy rozmawiać z lekarzami, którzy zabijają ludzi starszych. Naszym celem był tzw. ojciec chrzestny eutanazji. Pracował na oddziale noworodków, jak rodziło się chore dziecko, sam podejmował decyzję o jego życiu lub śmierci. Okazało się, że w domu tego człowieka odbywały się satanistyczne rytuały, cały dom pełen był satanistycznych obrazów. Wypowiadał zdania, dzięki którym wielu zrozumiało, czym jest eutanazja. To jest ciemność, to jest coś, co sprawia, że w momencie odchodzenia ze świata, gdy człowiek mógłby podjąć decyzję o powrocie do Boga, nie daje się na to szansy - wyjaśniał prelegent.

O godz. 15.00 zebrani modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego, następnie rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Koncelebrował ją biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodniczący Rady KEP ds. apostolstwa świeckich. - Krzyż Jezusa prowadzi człowieka do wiary. Widok Jezusowej męki potrafi zmienić ludzkie serce. Rodzi uznanie winy, prośbę o przebaczenie i zapewnia przebaczenie człowiekowi. Stojący pod Krzyżem uczą się od Jezusa wielkodusznego miłosierdzia - mówił w homilii bp Mering.

Podkreślił, że ukrzyżowany Jezus uczy altruizmu, który jest dziś wartością nieznaną i nielansowaną.  - Dziś mówi się nam: baw się, korzystaj z życia, bądź sobą, realizuj siebie. Zauważcie, jaka panuje cisza w kościele, kiedy czytamy fragment o Maryi i Janie stojących pod krzyżem Jezusa. Droga do zbawienia nie wiedzie przez egoizm. Człowiek realizuje siebie poprzez ofiarowanie się drugiemu człowiekowi - mówił biskup.

Biskup włocławski dodał, że Matka Jezusa i św. Jan kierowali się w swoim postępowaniu miłością wobec Jezusa i to ona przyprowadziła ich na Golgotę. - Właśnie takich kobiet, takich mężczyzn, z odwaga i miłością stających pod Krzyżem Jezusa, potrzebuje Polska, Europa, a nawet świat - powiedział.

Krzyż, zdaniem biskupa, rodzi prawdziwych świadków Ewangelii i jest paradoksalnym znakiem siły chrześcijaństwa.  - Stajemy pod Krzyżem, żeby odszukać siebie, znaleźć swoje miejsce w życiu, chcemy pokazać światu, że należymy do Jezusa - zaznaczył.

Przed zakończeniem Mszy św. bp Mering poświęcił przyniesione przez wiernych krzyże, które zawisną w domach, miejscach nauki i pracy.

Po godzinie 20.00 na lotnisku w Kruszynie rozpoczęła się plenerowa Droga Krzyżowa - następny punkt akcji „Polska pod Krzyżem". Przy kolejnych stacjach przytoczone były świadectwa traumatycznych przeżyć różnych osób. Przy jedenastej stacji do drzewa Krzyża wbite zostały długie gwoździe. Uczynił to wykonawca drewnianego Krzyża - stolarz z Włocławka.

Następnie Krzyż umieszczono na specjalnie przygotowanym miejscu, na przeciwległym końcu sektorów dla pielgrzymów. Przy Krzyżu postawiono Najświętszy Sakrament.

W tym czasie świadectwo wygłosił chłopak, który zamordował człowieka.

Jak wyznał, spojrzenie na Krzyż dało mu siłę do wyznania grzechów, wejścia na drogę modlitwy i karmienia się Słowem Bożym. Przy dwunastej stacji zaległa cisza rozrywana uderzeniami w gong. Biskup włocławski Wiesław Mering zawierzył całą Ojczyznę Chrystusowi Królowi.

Po Drodze Krzyżowej rozpoczęła się wielogodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona niedzielną Eucharystią o godz. 3.00 nad ranem.

Posługę pełniły różne formacje wolontariuszy, w tym Rycerze Kolumba i Rycerze św. Jana Pawła II. O oprawę muzyczną zadbała wspólnota „Miłości Ukrzyżowanej".

W ewangelizacyjną inicjatywę „Polska pod Krzyżem" włączyło się wielu księży i wiernych w całej Polsce, a także w wielu krajach świata. Np. w Gdańsku na Górze Gradowej odbyło się nabożeństwo Adoracji Krzyża „Gdańsk pod Krzyżem", które poprowadził abp Sławoj Leszek Głódź. Modlitwa w łączności z wiernymi zgromadzonymi we Włocławku odbyła się również na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej. Na niezwykły odzew inicjatywy ewangelizacyjnej „Polska pod Krzyżem" zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który sprawował Mszę św. na Matysce w Beskidzie Żywieckim, pod gigantycznym Krzyżem Jubileuszowym. Modlitwa w łączności z akcją „Polska pod Krzyżem" została zorganizowana też m.in. w Australii, Kanadzie, Irlandii, Anglii, USA, Belgii, Holandii, Austrii i Kazachstanie.