Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2019  /  Polka Stulecia - plebiscyt Konfederacji Kobiet RP

Polka Stulecia - plebiscyt Konfederacji Kobiet RP

 Św. Faustyna Kowalska została Polką Stulecia w plebiscycie przygotowanym przez Konfederację Kobiet RP.

Spośród 23 kandydatek do tytułu Polki Stulecia najwięcej głosów otrzymała właśnie św. Faustyna Kowalska. Zagłosowała na nią blisko jedna piąta osób biorących udział w plebiscycie. Drugą w kolejności największą liczbę głosów otrzymała Danuta Siedzikówna ps. „Inka", a trzecią - dr Wanda Półtawska.

„Plebiscyt już się zakończył, ale mamy nadzieję, że stanie się on jedynie początkiem fascynującej przygody związanej ze zgłębianiem losów wspaniałych, odważnych, pełnych miłości i pasji Polek" - czytamy na stronach Konfederacji Kobiet RP, która zorganizowała plebiscyt. Jak przekonują organizatorzy, głosowanie miało dać impuls do poznawania zarówno tych legendarnych bohaterek, o których wiedzieć powinno każde dziecko, jak i tych, których pamięć udało się przywrócić dopiero niedawno, a także tych, o których wiemy ciągle za mało.

„Bo przecież bez nich - tych setek tysięcy dzielnych matek, żon, babć i córek - historia Polski wyglądałaby pewnie zupełnie inaczej. To one - piękne, wierne i mężne - wychowywały kolejne pokolenia, ucząc je miłości do Boga i Polski oraz szacunku do tradycji, dając w codziennej, pokornej pracy wzór wierności wyznawanym zasadom. Ale to także one, gdy trzeba było, same chwytały za broń, roznosiły meldunki, opatrywały rannych, rzucały granatami czy dowodziły oddziałami, zaś w dzisiejszych czasach nie wyrzekły się wyznawanych ideałów i nie dały porwać się nurtowi feminizmu, pokazując, czym jest prawdziwa kobiecość" - podkreśla Konfederacja Kobiet RP, dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w plebiscycie i przyczynili się do popularyzacji postaci wspaniałych, dzielnych Polek.

„Niech ich postawy, splecione z trudną, nierzadko dramatyczną historią Polski, będą dla nas drogowskazem w naszych własnych wyborach jako matek, żon i obywatelek" - zachęcają organizatorki plebiscytu zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W plebiscycie na Polkę Stulecia, oprócz św. Faustyny, Danuty Siedzikówny i Wandy Połtawskiej, najwięcej głosów otrzymały: św. Urszula Ledóchowska, Stanisława Leszczyńska, Wiktoria Ulma, Anna Walentynowicz, Agata Mróz, Danuta Szyksznian i Marianna Popiełuszko.