Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2019  /  Cykl spotkań o Prymasie Tysiąclecia

Cykl spotkań o Prymasie Tysiąclecia

 Jasnogórski Instytut Maryjny zainicjował nowy cykl spotkań o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim „Prymas Jasnogórski - w drodze na ołtarze". 14 lutego, w ramach tego cyklu, odbyła się prezentacja książki „Człowiek niezwykłej miary".

- Jasnogórskie spotkania to jedna z form przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia - tłumaczył o. Mariusz Tabulski. Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego dodał, że jest to także wyraz wdzięczności paulinów Prymasowi Tysiąclecia, który całe swoje życie i służbę Kościołowi zawierzył Maryi Jasnogórskiej.

5 sierpnia 1924 r. odprawił w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. prymicyjną i modlił się, aby przynajmniej przez jeden rok mógł służyć Kościołowi jako kapłan. Także w Sanktuarium Jasnogórskim w 1946 r., Prymas Polski kard. August Hlond udzielił mu sakry biskupiej. „Po konsekrację biskupią pojechałem na Jasną Górę. Odtąd już życie moje związane jest tym miejscem" - napisał Prymas Wyszyński kilka lat później w Zuzeli.

Na Jasnej Górze powstały jego wielkie „projekty duszpasterskie" znane jako Wielka Nowenna, nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej w kraju i poza jego granicami, czuwania soborowe z Maryją Jasnogórską, Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła.

Cykl spotkań został zainaugurowany 14 lutego, bo to właśnie 14 lutego 1953 r., w trudnym okresie zmagań z komunistycznym reżimem, kiedy władze mocno napierały, aby wpływać na obsadzenie stanowisk kościelnych, Prymas Wyszyński po Mszy św., wobec najbliższego otoczenia powiedział: „Już jestem spokojny, wszystko postawiłem na Maryję Jasnogórską, już się o nic nie martwię. Ona ma w rękach naszą Ojczyznę, Kościół i każdego Polaka".

Nowy cykl rozpoczęła prezentacja książki „Człowiek niezwykłej miary.

Stefan Kardynał Wyszyński w świetle wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz własnych".

- Książka jest rodzajem autobiografii - wyjaśniał o. Mariusz Tabulski. - Odsłania skarbnicę potężnych nurtów wielkości i świętości Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Szczególny wymiar nadają jej wypowiedzi św. Jana Pawła II i jego osobiste świadectwo o Prymasie Tysiąclecia, będące wyrazem przyjaźni dwóch wielkich Polaków. Łączyła ich jedność w posługiwaniu - autentyczna troska o losy człowieka i świata, umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny oraz ufne i synowskie zawierzenie Matce Najświętszej.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski - w drodze na ołtarze" odbędzie się 25 marca.