Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Znakomity film „Loyola” na ekranach kin

Znakomity film „Loyola” na ekranach kin

 Gorąco polecamy znakomity film „Loyola", który można już oglądać na ekranach naszych kin.

Jest to doskonale opowiedziana historia dramatycznych i przełomowych momentów życia św. Ignacego Loyoli. Twórcy wykreowali trzymającą w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty opowieść o nadzwyczajnej przemianie wewnętrznej tego człowieka, dobrze oddając istotę duchowości ignacjańskiej.

Oglądamy człowieka, który najpierw jest brutalnym żołnierzem, kobieciarzem, a jego życie kręci się wokół bogactw, sławy i władzy. Potem jednak podejmuje walkę na śmierć i życie ze swoimi wewnętrznymi demonami. Musi zmierzyć się z depresją, myślami samobójczymi, wstrętem do samego siebie, wreszcie przejść proces o herezję przed Inkwizycją, by ostatecznie, wygrywając bitwę, stać się jedną z najważniejszych postaci w historii Kościoła.

„To wzruszająca opowieść o rycerzu, którego sam Bóg prowadzi od marzeń o wielkich czynach w służbie pewnej damy do zaciągnięcia się pod sztandar Króla odwiecznego" - ocenia o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Reżyser i scenarzysta „Loyoli", Paolo Dy, twierdzi, że chciał zrobić film również dla tych, którzy jeszcze nic albo prawie nic nie wiedzą o założycielu jezuitów, a wszyscy widzowie mogą odnaleźć w głównym bohaterze samych siebie. „Ludzie pytają nas, czy ten film jest o świętym, a my nazywamy go filmem o grzeszniku, który został świętym. To obraz o problemach, o radzeniu sobie z przeszłością. Loyola był bardzo brutalnym żołnierzem, całe jego życie kręciło się wokół kobiet i bogactw, dążył do zdobycia mocy i sławy. Kiedy został ranny w bitwie, musiał o tym wszystkim zapomnieć i znaleźć nowy plan na swoje życie.

Myślę, że większość z nas była lub jest w takiej sytuacji, gdzie nasze marzenia nie spełniły się i nie wiemy, co mamy teraz ze sobą zrobić. Myślę, że dotyczy to wielu ludzi i między innymi dlatego będziemy mogli docenić ten film" - mówi Paolo Dy. Oglądając ten film można lepiej poznać i zrozumieć zarówno samego św. Ignacego, jak i duchowość ignacjańską, zajmującą ważne miejsce w formacji sodalicyjnej.