Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  "To święty nie byle jaki"

"To święty nie byle jaki"

 To święty nie byle jaki - mówił o św. Stanisławie Kostce abp Stanisław Gądecki na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 380. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się w Płocku.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wspomniał o św. Stanisławie Kostce, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku. Święty pochodził z Rostkowa w diecezji płockiej. Dlatego właśnie ta diecezja została wybrana na miejsce 380. zebrania plenarnego KEP. - Jest to święty nie byle jaki, bo oprócz bycia patronem młodzieży, jest także znany na całym świecie, gdzie został spopularyzowany przez jezuitów - powiedział abp Gądecki.

- Polacy zasadniczo nie cofają się wobec trudności, ale są też fantastami. Bardzo szybko się zapalają do jakiejś sprawy i szybko gasną.

Działają pod wpływem emocji, a rzadziej poddają się działaniu rozumu - mówił abp Gądecki. To, jego zdaniem, nie zgadzałoby się z postawą św. Stanisława, który był człowiekiem trwałych przekonań. Przewodniczący KEP podkreślił m.in., że większość decyzji święty podejmował po konsultacji ze swoim spowiednikiem, był zatem człowiekiem rozważnym, nie lekkomyślnym. Jego postawa może być drogowskazem także dla współczesnej młodzieży.

Bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży zaprezentował tematy, jakie polscy delegaci przedstawią podczas październikowego Synodu Biskupów o młodzieży. Abp Stanisław Gądecki będzie w Rzymie mówił o ideologii ponowoczesnej i sekularyzmie, które otaczają współczesną młodzież. Bp Solarczyk omówi spostrzeżenia odnoszące się do nauczania religii w szkole. Abp Grzegorz Ryś w swoim wystąpieniu będzie mówił o formach i wyzwaniach ewangelizacyjnych w duszpasterstwie młodzieży, a bp Marian Florczyk opowie o młodzieży w perspektywie duszpasterstwa sportu.