Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

 Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało 13 maja, w 101. rocznicę Objawień Fatimskich, uroczyście ogłoszone Sanktuarium Narodowym.

Stosowną uchwałę Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie odczytał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W homilii powiedział, że każdy człowiek ma „swój czas i swoją historię". - Ale ten nasz czas mieści się w tej wielkiej, znanej tylko Bogu przestrzeni między Alfą i Omegą, początkiem i końcem - podkreślał hierarcha, dodając, że w tym czasie ludzie Kościoła odkrywają to, że są powołani dla nieba. Zaznaczył ponadto, ze prawda ta szczególnie głęboko wybrzmiała w życiu pastuszków fatimskich.

Metropolita przypomniał dramatyczne wydarzenia z 13 maja 1981 r., kiedy dokonany został zamach na Jana Pawła II. - Uderzyli wtedy w apostoła światła. Zrobili po ludzku wydawałoby się wszystko, aby głos wołającego o otwarcie się na Chrystusa ostatecznie zamilkł. Ale nie człowiek decyduje o tym, co się dzieje w tym świecie. To do Pana należy czas i wieczność. I stąd ten cud ocalenia życia Jana Pawła II. Cud wymodlony także tutaj, w tym miejscu, cud, który sprawił, że powstała ta świątynia, to sanktuarium, które stało się Sanktuarium Narodowym - mówił abp Jędraszewski.

Po Mszy św. nastąpiło uroczyste odnowienie Aktu Poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Zalążek dzisiejszego centrum fatimskiego założyli na Krzeptówkach Pallotyni Prowincji Chrystusa Króla w 1950 roku. W 1961 roku biskup diecezji, na terenie której leży Fatima, przekazał kard. Stefanowi Wyszyńskiemu Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura została poświęcona przez ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej bp. Karola Wojtyłę i pielgrzymowała po parafiach w Polsce. 13 maja 1981 r., po zamachu na życie Jana Pawła II, podczas modlitwy przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach o uratowanie życia Papieża, wierni podjęli zobowiązanie, że jeśli Bóg uratuje życie Ojca Świętego, na tym miejscu wybudują kościół dziękczynienia. 21 października 1987 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek. Natomiast 7 czerwca 1997 r., podczas swojej pielgrzymki do Polski, konsekrował kościół. 6 czerwca 2017 r., w 20 lat po tym wydarzeniu i w 100-lecie objawień fatimskich, w Sanktuarium na Krzeptówkach miała miejsce historyczna uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, podczas której został ponowiony Akt poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.