Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Hanna Chrzanowska - nowa polska błogosławiona

Hanna Chrzanowska - nowa polska błogosławiona

 Pielęgniarka Hanna Chrzanowska została nową polską błogosławioną.

Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Zmarła 29 kwietnia 1973 r. W 1998 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

Mszy św. beatyfikacyjnej w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Akt beatyfikacyjny rozpoczął się od prośby skierowanej do legata papieskiego przez abp. Marka Jędraszewskiego. Następnie postulator procesu ks. Mieczysław Niepsuj zaprezentował krótką biografię Hanny Chrzanowskiej. W odpowiedzi kard. Angelo Amato odczytał list apostolski Ojca Świętego, w którym papież zezwala, aby Hannie Chrzanowskiej, „osobie świeckiej, która kierując się miłością Jezusa dobrego Samarytanina, poświęciła się cierpiącym na ciele i duchu, gorliwie im pomagając", przysługiwał tytuł błogosławionej.

Ogłoszenie beatyfikacji zostało przyjęte oklaskami wiernych.

Po odczytaniu listu apostolskiego papieża Franciszka, przy śpiewie „Alleluja" nastąpiło uroczyste odsłonięcie obrazu beatyfikacyjnego nowej błogosławionej. Przedstawia on Hannę Chrzanowską jako 30-letnią pielęgniarkę. Obraz autorstwa Zbigniewa Juszczaka został namalowany na podstawie fotografii. Nowa błogosławiona trzyma w rękach różaniec oraz „Rachunek sumienia pielęgniarki", którego jest autorką.

W czasie procesji z relikwiami śpiewana była inwokacja do bł. Hanny Chrzanowskiej. Relikwie błogosławionej zostały umieszczone w kapsule w kształcie serca - symbolu oddania życia dla drugiego człowieka. Serce zostało przyozdobione kamieniami dla podkreślenia kobiecej delikatności i piękna. Całość zamknięta jest w kształcie klasycznego czepka pielęgniarskiego, symbolu misji, jakiej podjęła się Hanna Chrzanowska.

Autorem relikwiarza jest Marek Nowak. Relikwiarz niesiony był przez Helenę Matogę, duchową córkę i uczennicę Chrzanowskiej, wicepostulatorkę procesu beatyfikacyjnego.

- Hanna Chrzanowska była latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu - mowił w homilii kard. Amato. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nazwał nową błogosławioną „aniołem nadziei chrześcijańskiej" i podkreślił, że „jej życie i jej postępowanie stanowi kompendium cnót chrześcijańskich, zainspirowanych słowami Jezusa, który mówi: To, co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

  - Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej jest szczególnym Bożym darem dla Polski, która w tym roku obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 40-lecie wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - mówił na zakończenie uroczystości metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.