Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2018  /  Centralne uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki

Centralne uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki

 19 sierpnia odbyły się w Rostkowie centralne uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, z okazji 450. rocznicy jego śmierci.

Jubileuszowej Mszy św. przed Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski. - Mądrość Stanisława Kostki polegała na tym, że właściwie osądzał rzeczywistość świata z jego ułudą, z jego mroczną pożądliwością i przemijalnością. Projekt swego życia przygotowywał nie w oparciu o osobiste i przelotne upodobania, nie w oparciu o oczekiwania ze strony środowiska własnej i znaczącej rodziny, lecz wsłuchując się w głos Boga, przemawiającego do serca i sumienia człowieka. Spełnienie woli Bożej było dla niego najważniejsze, bo ono przygotowuje człowieka na całą wieczność - powiedział hierarcha. Podkreślił, że w postawie św. Stanisława Kostki uderza to, że mierzył bardzo wysoko, wyznaczał sobie wysokie cele.

- Po ludzku patrząc i sądząc, Stanisław nie dokonał żadnej wielkiej rzeczy. Ale logika Ewangelii i jej kryteria wielkości człowieka są odmienne od ludzkiej logiki. Swoją żarliwą miłością Boga i Matki Najświętszej, swoim krótkim życiem zakończonym przedwczesną śmiercią, Stanisław Kostka przemówił doniośle do całego Kościoła i świata. Stał się jednym z najbardziej znanych Polaków. Płomień wiary żarzący się w sercu Stanisława rozpalał nowe płomienie w sercach młodych ludzi w wielu krajach i kulturach. Na tym polegała i polega jego wielkość - podkreślił kard. Dziwisz.

Zaznaczył, że Stanisław chciał „więcej" i „bardziej": więcej kochać i służyć, uczynić ze swego życia dar dla Boga, dla Kościoła, dla innych.