Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Św. Stanisław Kostka - patron roku liturgicznego 2017/2018

Św. Stanisław Kostka - patron roku liturgicznego 2017/2018

Św. Stanisław Kostka - patron roku liturgicznego 2017/2018

 Patronem roku liturgicznego 2017/2018 będzie św. Stanisław Kostka - Sodalis zadecydowała Konferencja Episkopatu Polski w Lublinie.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, wybór św. Stanisława Kostki na patrona najbliższego roku liturgicznego, motywowany jest przypadającą w przyszłym roku 450. rocznicą śmierci młodego jezuity i Synodem Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania", zaplanowanym na październik 2018 r. Pomysł ogłoszenia Roku św. Stanisława Kostki wyszedł od biskupa płockiego Piotra Libery.

- Diecezja płocka jest żywo zaangażowana w kult św. Stanisława Kostki, m.in. poprzez pielgrzymowanie do miejsca jego urodzin w Rostkowie, ale chodzi nam o coś większego, o pewną akcję ogólnopolską, która przypomniałaby dzieło tego nadzwyczajnego młodego człowieka, pełnego ideałów, których nie porzucał z dnia na dzień, ale konsekwentnie je realizował i uparcie szedł do celu, który sobie wyznaczył - wyjaśnia abp Gądecki. Jak dodaje, nie tylko odwaga i wytrwałość świętego, ale też jego wyjątkowa maryjna pobożność robiły ogromne wrażenie na jemu współczesnych i mogą inspirować współczesną młodzież.

Maryjność św. Stanisława Kostki, gorliwego sodalisa, może też być inspiracją dla młodzieży która przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Panamie, tym bardziej, że papież Franciszek ogłosił Matkę Bożą patronką trwających przygotowań i samego spotkania.

Obecnie w polskim Kościele obchodzony jest rok św. Brata Alberta, który zakończy się 25 grudnia 2017 r.