Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Rocznice objawień maryjnych

Rocznice objawień maryjnych

Rocznice objawień maryjnych

 W 2017 roku w Kościele obchodzić będziemy ważne rocznice objawień maryjnych, a oprócz tego trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

W ubiegłym roku przeżywaliśmy w Kościele wyjątkowe chwile: wizytę papieża Franciszka w Polsce, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, 1050. rocznicę Chrztu Polski.  Tak bogaty w historyczne wydarzenia rok zapewne prędko się nie powtórzy. Nie oznacza to jednak, że w 2017 r. nic istotnego nie będzie się działo.

Jako najważniejsze wydarzenia dla Kościoła w Polsce w nowym roku ks. Paweł Rytel-Andranik, rzecznik Episkopatu Polski, wymienia trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dodatkowo w łączności z Kościołem powszechnym obchodzić będziemy również trzechsetlecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie i stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. W maju Fatimę odwiedzi papież Franciszek.

Ojciec Święty przybędzie bezpośrednio z Rzymu, lądując na podfatimskim lotnisku usytuowanym w bazie wojskowej portugalskiej armii. Pielgrzymka papieska rozpocznie się późnym popołudniem 12 maja, a zakończy w następnym dniu po obiedzie, który papież zje w towarzystwie portugalskich biskupów. W Fatimie Franciszek weźmie udział w nocnym czuwaniu w kapliczce objawień, zaś nazajutrz odprawi Mszę świętą przy głównym ołtarzu usytuowanym przed bazyliką. Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi fatimskie sanktuarium. Pielgrzymowali do niego już: Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Kard. Bergoglio przed wstąpieniem na tron papieski nigdy nie gościł w Portugalii.

W Polsce odbędą się trzy zebrania plenarne Konferencji Episkopatu Polski: w marcu w Warszawie, w czerwcu w Zakopanem i w październiku w Lublinie. 2 maja, w przeddzień uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, na Jasnej Górze spotka się Rada Stała Episkopatu, a 25 sierpnia - Rada Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie biskupi wezmą udział w dorocznych rekolekcjach, które odbędą się na Jasnej Górze w listopadzie.

25 grudnia 2016 r. rozpoczęliśmy w polskim Kościele Rok św. Brata Alberta. W liście pasterskim z tej okazji biskupi nazwali ten czas przedłużeniem i kontynuacją Jubileuszu Miłosierdzia. Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie 10 czerwca. Przewodniczył jej będzie abp Stanisław Gądecki.

Cztery dni wcześniej, podczas uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem Polacy ponowią Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi Z kolei we wrześniu na UKSW w Warszawie zostanie zorganizowany Narodowy Kongres Trzeźwościowy. Natomiast już 28 stycznia ważnym wydarzeniem będzie ingres do katedry na Wawelu nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.