Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

 „Myślę, że musimy przerwać błędne koło niepokoju i spiralę lęku, będące owocem nawyku koncentrowania uwagi na <złych wiadomościach> (wojnach, terroryzmie, skandalach i wszelkiego rodzaju ludzkich niepowodzeniach)" - napisał papież Franciszek w Orędziu na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - w Polsce tradycyjnie obchodzony w 3. niedzielę września.

Papież podkreślił, że „w systemie komunikacyjnym, gdzie rządzi logika, w myśl której dobra wiadomość nie chwyta, a zatem nie jest newsem, i gdzie dramat cierpienia oraz tajemnica zła łatwo stają się widowiskiem, można ulec pokusie znieczulenia sumienia lub pogrążenia się w rozpaczy".

„Chciałbym w związku z tym przyczynić się do poszukiwania otwartego i twórczego stylu komunikacji, który nie będzie nigdy przyznawał złu głównej roli, ale starał się ukazywać możliwe rozwiązania, inspirując w ludziach, którym przekazywane są wiadomości, podejście konstruktywne i odpowiedzialne. Chciałbym zachęcić wszystkich do przedstawiania mężczyznom i kobietom naszych czasów wersji  faktów naznaczonej logiką <dobrej nowiny>" - napisał Franciszek.