Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

 „Myślę, że musimy przerwać błędne koło niepokoju i spiralę lęku, będące owocem nawyku koncentrowania uwagi na <złych wiadomościach> (wojnach, terroryzmie, skandalach i wszelkiego rodzaju ludzkich niepowodzeniach)" - napisał papież Franciszek w Orędziu na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu - w Polsce tradycyjnie obchodzony w 3. niedzielę września.

Papież podkreślił, że „w systemie komunikacyjnym, gdzie rządzi logika, w myśl której dobra wiadomość nie chwyta, a zatem nie jest newsem, i gdzie dramat cierpienia oraz tajemnica zła łatwo stają się widowiskiem, można ulec pokusie znieczulenia sumienia lub pogrążenia się w rozpaczy".

„Chciałbym w związku z tym przyczynić się do poszukiwania otwartego i twórczego stylu komunikacji, który nie będzie nigdy przyznawał złu głównej roli, ale starał się ukazywać możliwe rozwiązania, inspirując w ludziach, którym przekazywane są wiadomości, podejście konstruktywne i odpowiedzialne. Chciałbym zachęcić wszystkich do przedstawiania mężczyznom i kobietom naszych czasów wersji  faktów naznaczonej logiką <dobrej nowiny>" - napisał Franciszek.