Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

 Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pobłogosławił w Watykanie Papież Franciszek.

Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego Wizerunku. Korony zostały skradzione w 1909 r. i teraz w związku z jubileuszem zrodził się pomysł ich odtworzenia. Uroczystość odbyła się w Watykanie, a uczestniczyli w niej paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą OSPPE.

- Nowe diademy są odzwierciedleniem tego, co przeżywamy w naszych sercach, duchowego przywiązania do Matki Bożej, wyrazem czci i oddania się Jej - stwierdził o. Waligóra. Podkreślił, że Ojciec Święty z radością przyjął prośbę o błogosławieństwo koron i ofiarowaną mu przy tej okazji kopię jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. - Papież Franciszek poprosił nas o dalszą modlitwę za niego, na Jasnej Górze i wszędzie, gdzie duchowo łączymy się z częstochowskim sanktuarium, a więc w naszych rodzinach i domach - dodał paulin.

O. Marian Waligóra poinformował także Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy z sanktuarium Madonna di Capocolonna znajdującym się na terenie diecezji Crotone, która ofiarowała korony częstochowskiemu sanktuarium. W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To właśnie z diecezji Crotone pochodzi mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI.

Inicjatywa powstania repliki koron, które na pierwszą koronację w 1717 r. podarował Jasnej Górze papież Klemens XI zrodziła już kilka lat temu, kiedy Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar. - Wtedy powstała myśl wykonania kopii koron klementyńskich - powiedział o. Waligóra. Dodał, że ich replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka, będących swoistymi dokumentami „wyglądu Matki Bożej Jasnogórskiej w XVIII w.".

Nowe złote korony prawdopodobnie będą nałożone na Obraz 28 lipca, w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę.

Pobłogosławienie nowych koron na Cudowny Obraz Matki Bożej jest jednym z kolejnych ważnych wydarzeń obchodów Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji Częstochowskiego Wizerunku.