Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

 Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pobłogosławił w Watykanie Papież Franciszek.

Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego Wizerunku. Korony zostały skradzione w 1909 r. i teraz w związku z jubileuszem zrodził się pomysł ich odtworzenia. Uroczystość odbyła się w Watykanie, a uczestniczyli w niej paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą OSPPE.

- Nowe diademy są odzwierciedleniem tego, co przeżywamy w naszych sercach, duchowego przywiązania do Matki Bożej, wyrazem czci i oddania się Jej - stwierdził o. Waligóra. Podkreślił, że Ojciec Święty z radością przyjął prośbę o błogosławieństwo koron i ofiarowaną mu przy tej okazji kopię jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. - Papież Franciszek poprosił nas o dalszą modlitwę za niego, na Jasnej Górze i wszędzie, gdzie duchowo łączymy się z częstochowskim sanktuarium, a więc w naszych rodzinach i domach - dodał paulin.

O. Marian Waligóra poinformował także Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy z sanktuarium Madonna di Capocolonna znajdującym się na terenie diecezji Crotone, która ofiarowała korony częstochowskiemu sanktuarium. W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To właśnie z diecezji Crotone pochodzi mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI.

Inicjatywa powstania repliki koron, które na pierwszą koronację w 1717 r. podarował Jasnej Górze papież Klemens XI zrodziła już kilka lat temu, kiedy Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar. - Wtedy powstała myśl wykonania kopii koron klementyńskich - powiedział o. Waligóra. Dodał, że ich replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka, będących swoistymi dokumentami „wyglądu Matki Bożej Jasnogórskiej w XVIII w.".

Nowe złote korony prawdopodobnie będą nałożone na Obraz 28 lipca, w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę.

Pobłogosławienie nowych koron na Cudowny Obraz Matki Bożej jest jednym z kolejnych ważnych wydarzeń obchodów Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji Częstochowskiego Wizerunku.