Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Kard. Stanisław Ryłko w Bazylice Santa Maria Maggiore

Kard. Stanisław Ryłko w Bazylice Santa Maria Maggiore

Kard. Stanisław Ryłko w Bazylice Santa Maria Maggiore

 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego kard. Stanisław Ryłko rozpoczął posługę archiprezbitera rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).

Nastąpiło to podczas Mszy św. pod jego przewodnictwem, z licznym udziałem kardynałów, biskupów i kapłanów, a także świeckich, związanych z jego posługą w Watykanie. - Chrystus jest «światłem świata», a Maryja «matką światła» w naszych czasach zagrażających nam kryzysów, osaczających nas wojen, terroryzmu, który pochłania tak wiele niewinnych ofiar - mówił w kazaniu nowy archiprezbiter głównej świątyni maryjnej Wiecznego Miasta. Wskazał, że i Chrystus, i Jego Matka są głównymi punktami odniesienia, pozwalającymi nam zrozumieć, „kim naprawdę jesteśmy jako osoby i jakie jest nasze ostateczne przeznaczenie".

  - Jakże potrzebujemy tego światła w naszych czasach. Żyjemy bowiem w okresie chmur szczególnie gęstych, ciemności wzbudzających wiele obaw i zatroskania o przyszłość ludzkości - mówił kard. Ryłko. Wezwał wszystkich ochrzczonych, aby dali się „oświecić" Chrystusowi i aby nieśli to światło innym „przez wiarygodne świadectwo własnego życia".

Wyjaśniając wybór właśnie tego dnia na rozpoczęcie swego posługiwania w „najstarszym sanktuarium maryjnym świata zachodniego", kardynał zwrócił uwagę na „rolę Matki Bożej w dziejach zbawienia".

  72-letni obecnie kard. Stanisław Marian Ryłko był w latach 2003-2016 przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, a 28 grudnia 2016, w związku z rozwiązaniem przez Franciszka tego urzędu, został mianowany archiprezbiterem bazyliki Matki Bożej Większej. Kardynałem jest od 24 listopada 2007 roku.