Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  I Kongres Różańcowy

I Kongres Różańcowy

I Kongres Różańcowy

 Zapraszamy na wydarzenie, które odbędzie się na Jasnej Górze. Od 6 do 8 września br. zaplanowano tam I Kongres Różańcowy. Celem inicjatywy jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce.

Hasło Kongresu to: „Różaniec ratunkiem dla świata". Pierwszym punktem programu będzie 6 września Msza św. sprawowana o godz. 17.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego.

Tego dnia o godz. 19.30 odbędzie się procesja różańcowa na placu jasnogórskim (przy kapliczkach różańcowych), którą poprowadzi przeor Jasnej Góry - o. Marian Waligóra OSPPE. Pierwszy dzień Kongresu zakończy się Apelem Jasnogórskim.

W czwartek 7 września o godz. 8.30 w Auli Kordeckiego planowana jest projekcja filmu „Teraz i w godzinę śmierci" w reżyserii Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Następnie o godz. 11.00 Eucharystię sprawować będzie abp. Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski. O godzinie 14.00 w Auli Kordeckiego nastąpi otwarcie sympozjum. Jako pierwszy, wykład o duchowej i historycznej mocy modlitwy różańcowej wygłosi ks.

prof. Janusz Królikowski. Kolejny wykład, o sile modlitwy różańcowej w czasie próby, wygłosi o. Jacek Salij OP. Następnie wykład zatytułowany „W świetle Ducha Świętego" wygłosi abp Wacław Depo. O godz. 19.30 na placu jasnogórskim rozpocznie się procesja różańcowa prowadzona przez bp. Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej. Biskup Wojciech poprowadzi także Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Modlitwa ta rozpocznie nocne czuwanie prowadzone według „Jasnogórskich Ślubów Narodu".

Ostatni dzień Kongresu rozpocznie się o godz. 9.30 modlitwą różańcową.

Kolejnym punktem spotkania będzie konferencja o. Stanisława Przepierskiego OP na temat: „Koronujmy Różańcem Niepokalane Serce Maryi". Po konferencji uczestnicy będą mogli usłyszeć świadectwa osób doświadczających mocy modlitwy różańcowej. Kongres zakończy się o godz. 11.00 uroczystą Sumą sprawowaną na Szczycie Jasnogórskim przez abp. Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej. Na jej zakończenie zostanie odczytane przesłanie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Po zakończeniu Kongresu, o godz. 17.00 na Jasnej Górze odbędzie się oratorium maryjne „Korona w cyklu świąt maryjnych" oraz procesja na wałach jagiellońskich pod przewodnictwem ojców paulinów. O godzinie 19.00 Mszę św. celebrować będzie kard. Stanisława Ryłko.