Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Bp Wiesław Śmigiel nowym biskupem toruńskim

Bp Wiesław Śmigiel nowym biskupem toruńskim

Bp Wiesław Śmigiel nowym biskupem toruńskim

 Bp Wiesław Śmigiel został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem toruńskim. Bp Andrzej Suski, dotychczasowy ordynariusz toruński, przechodzi na emeryturę.

Bp Śmigiel ma 48 lat i po kanonicznym objęciu diecezji będzie najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce i jednym z najmłodszych ordynariuszy w Europie. Dotychczas był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. W swojej posłudze starał się być blisko ludzi i wykazywać się cierpliwością. - Czasem zwyczajne, proste gesty, często spontaniczne, okazują się być tym, co ludzie najbardziej zapamiętują i co ich przybliża do Pana Boga. Cierpliwość dlatego, że w posłudze biskupiej nie ma natychmiastowych rezultatów. To tak, jak czytamy w Piśmie Świętym: kto inny sieje, kto inny podlewa i pewnie kto inny będzie mógł cieszyć się zbiorami. Nie należy się jednak nigdy zniechęcać i z entuzjazmem podejmować wszelkie wysiłki - mówi nowy biskup toruński.

Dodaje, że w swojej posłudze w nowej diecezji chciałby położyć największy nacisk na bycie blisko księży i blisko diecezjan. - Dla mnie priorytety są bardzo proste - ewangelizacja i duszpasterstwo, wszystkie inne sprawy są drugoplanowe - podkreśla.

Zna dobrze Toruń i uważa, że to piękne miasto, które może zachwycić. - Najbliższe mojemu sercu są przepiękne toruńskie świątynie, z których na pierwszym miejscu jest oczywiście bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Cała starówka to jeden wielki pomnik historii - mówi i wskazuje także na podobieństwo pomiędzy diecezjami pelplińską i toruńską. - To są bardzo podobne diecezje, choć zdaję sobie sprawę, że diecezja toruńska ma swoją specyfikę, przez te lata wypracowała swoją tożsamość, dlatego na początku chciałbym poznać i zrozumieć diecezję, by w miarę możliwości ją też ubogacić - mówi bp Śmigiel.

Nowy ordynariusz toruński urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. Jest doktorem habilitowanym teologii, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady KEP ds. Rodziny, Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Jego dewiza biskupia to Omnibus omnia factus (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). Na tarczy jego herbu biskupiego znajduje się miecz, który symbolizuje Słowo Boże. W latach 1988-1994 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej. W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie; a w latach 1996-1998 był sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Szlagi.

W 1998 r. rozpoczął studia stacjonarne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL; w 2000 r. uzyskał tytuł licencjata teologii, a w 2003 r. obronił doktorat na podstawie pracy pt. Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych. W 2010 r. uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej.