Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Abp Luis Francisco Ladaria Ferrer nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary

Abp Luis Francisco Ladaria Ferrer nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary

Abp Luis Francisco Ladaria Ferrer nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary

 Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Gerharda Ludwiga Müllera z kierowania Kongregacją Nauki Wiary, złożoną w związku z zakończeniem pięcioletniego mandatu i nowym prefektem tej dykasterii mianował abp Luisa Francisco Ladaria Ferrera SJ.

Powierzył też jemu związane z tym stanowiska przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei", Międzynarodowej Komisji Teologicznej oraz Papieskiej Komisji Biblijnej, Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Luis Francisco Ladaria Ferrer urodził się 19 kwietnia 1944 r. w miejscowości Manacor na Majorce. W 1966 r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Madryckiego, po czym wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów). 29 lipca 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Ma za sobą studia na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie i Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem. W 1975 r. uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w tymże roku został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Comillas.
W 1984 r. stanął na czele wydziału teologicznego na Gregorianum, a w latach 1986-94 był wicerektorem tej uczelni. W latach 1992-97 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a od 2004 r. do 2008 r. jej sekretarzem generalnym. Ponadto od 1995 r. był konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. 2 sierpnia 2016 roku stanął na czele komisji ustanowionej przez Papieża Franciszka w celu przestudiowania kwestii diakonatu kobiet.