Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2017  /  Abp Henryk Hoser wysłannikiem papieża do Medjugorje

Abp Henryk Hoser wysłannikiem papieża do Medjugorje

Abp Henryk Hoser wysłannikiem papieża do Medjugorje

 Ordynariusz warszawsko - praski abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka do Medjugorje.

- Abp Henryk Hoser cieszy się wielkim zaufaniem Ojca Świętego Franciszka, który wybrał go na swego specjalnego wysłannika do tak ważnej misji, która ma znaczenie międzynarodowe - mówi ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

W komunikacie watykańskiego Sekretariatu Stanu czytamy, że misja biskupa warszawsko - praskiego w Medjugorje ma na celu „dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej, a zwłaszcza potrzeb wiernych, którzy tam pielgrzymują, i w oparciu o to zasugerowanie ewentualnych inicjatyw duszpasterskich na przyszłość. Będzie mieć więc ona charakter wyłącznie duszpasterski. Przewiduje się, że ks. abp Hoser, kontynuując posługę biskupa warszawsko-praskiego, zakończy tę zleconą misję latem bieżącego roku."

Z jednej strony są wątpliwości co do autentyczności tamtejszych objawień, a z drugiej mamy tam corocznie 2,2 - 2,5 mln pielgrzymów. Kościół musi na to reagować. Franciszkanie, którzy zawiadują tym miejscem i parafią, skonstruowali program duszpasterski - trzeba go ocenić i ewentualnie poszukać dalszych możliwości opieki duszpasterskiej dla pielgrzymów. (...) W Medjugorie odbywają się nabożeństwa adoracyjne, Droga Krzyżowa z relikwiami z Krzyża Świętego, modlitwa różańcowa „serdeczna", zachęta do lektury Pisma Świętego, do postu w środy i piątki, do comiesięcznej spowiedzi i Komunii Świętej. To miejsce wielu nawróceń. Jest tam 50 konfesjonałów - spowiedzi odbywają się w różnych językach. To wielka szansa zwłaszcza dla ludzi z Europy Zachodniej, gdzie spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu czy Droga Krzyżowa nie są już praktykowane - mówi abp Henryk Hoser w wywiadzie dla Tygodnika Idziemy.

Przypomnijmy, że objawienia w Medjugorje nie zostały dotąd oficjalnie uznane przez Kościół. Ich ostateczna ocena będzie możliwa dopiero po tym, jak ustaną. 3 lata temu zakończyła pracę watykańska komisja badająca domniemane objawienia, a rezultat tych badań przekazano Kongregacji Nauki Wiary.