Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Wystawa Maria Mater Misericordiae w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawa Maria Mater Misericordiae w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawa "Maria Mater Misericordiae" w Muzeum Narodowym w Krakowie

 W Muzeum Narodowym w Krakowie (Al. 3 maja 1) do 9 X 2016 r. można oglądać niezwykłą wystawę Maria Mater Misericordiae, zorganizowaną w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia.

Prezentowanych jest blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane są dzieła wybitnych (często pierwszorzędnych) artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak np. Donatello, Mantegna czy Vasari.

Dzieła te ukazują tematy ikonograficzne, stosowane specjalnie do ukazania idei opieki Matki Boskiej Miłosiernej nad wiernymi, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Maryi (Pieta, Matka Boska karmiąca Dzieciątko). 

W katalogu wystawy znajdują się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstało obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Mater Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu są także zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także - w bardzo skróconej formie - w napisach towarzyszących tej ekspozycji.

Wystawa jest jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa kontynuuje prezentacje sztuki sakralnej organizowane przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).