Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

 - Nawet 4 mln Polaków cierpi z powodu problemów alkoholowych w rodzinie, bardzo często są to osoby współuzależnione - mówił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, podczas konferencji prasowej z okazji Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Jego zdaniem w roku, w którym odbędą się w Polsce Światowe Dni Młodzieży szczególną uwagę trzeba zwrócić na niepełnoletnich, którzy coraz częściej sięgają po alkohol.

- Co trzeci piętnastolatek deklaruje, że choć raz w swoim życiu się upił - przytoczył ostatnie badania dotyczące trzeźwości wśród młodzieży ks. Marek Dziewiecki, duszpasterz trzeźwości, konsultor zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Podkreślił, że im wcześniej sięgnie się po alkohol, tym szybciej można się od niego uzależnić. - Rodzice nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dzieciom wystarczy tylko kilka tygodni by wpaść w nałóg - zauważył ks. Dziewiecki.

Ważne jest więc przestrzeganie młodych przed zgubnym skutkiem picia, ale to nie wystarczy. Chodzi również o szkołę życia i wychowanie. Według ks. Dziewieckiego nie wystarczy ani moralizowanie, ani intelektualne wyjaśnianie, ani tym bardziej straszenie, bo przyczyną sięgania po alkohol przez ludzi młodych jest brak umiejętności radzenia sobie z trudnościami i emocjami. - Jedynym skutecznym sposobem pomagania młodym jest solidne wychowanie do mądrego przeżywania swojej emocjonalności oraz formowanie dyscypliny i hierarchii wartości - podkreślił duchowny.

Jak dopowiedział ks. Dziewiecki to rodzice są pierwszymi profilaktykami i pierwszymi wychowawcami. - Najważniejsza jest postawa rodziców, nie to co mówią, tylko, jak postępują. Jeśli dorośli sami nie radzą sobie z alkoholem, to ich dzieci później ich naśladują i sami szukają ucieczki w nałogi - wyjaśnił duszpasterz.

Dr hab. Krzysztof Wojcieszek z Wyżej Szkoły Nauk Społecznych, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zwrócił uwagę, że problem uzależnienia od alkoholu dotyczy około 800 tys. Polaków. - Trzy razy więcej osób nadużywa alkoholu, mimo że nie jest to wynikiem choroby alkoholowej. To oni powodują najwięcej problemów społecznych - wyjaśnił ekspert. - Jesteśmy terroryzowani przez osoby nadużywające alkoholu, których jest mniej niż ludzi niepijących - zapewnił dr Wojcieszek wymieniając, że trzy osoby z czterech problemu z alkoholem nie mają. - Mimo, że nadmiernie pijących jest mniej, to narzucają niepijącej większości swój sposób myślenia - powiedział naukowiec.

Bp Bronakowski zauważył, że dobrą okazją do refleksji nad sytuacją osób nadużywających alkoholu jest obchodzona w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski. - Przypominamy sobie, że nasz naród i nasza państwowość wyrastają z chrześcijańskich korzeni, które pozwoliły naszym przodkom włączyć się w europejską rodzinę wartości ewangelicznych. Przeżywamy tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu z wdzięcznością za wielką pracę Kościoła, który zawsze był w naszej ojczyźnie promotorem posługi trzeźwościowej. W wielu przypadkach, zwłaszcza w czasach zaborów, to kapłani i osoby zakonne byli głównymi obrońcami ludności przed systematycznym rozpijaniem narodu, które miało służyć wrogom Ojczyzny do łatwiejszego sprawowania kontroli nad zniewolonym społeczeństwem - wspomniał biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.