Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Papież Franciszek w Polsce

Papież Franciszek w Polsce

Papież Franciszek w Polsce

 Papież Franciszek poświęcił 28 lipca na Jasnej Górze m.in. specjalnie przygotowane świece, które po odpaleniu od świecy jubileuszowej otrzymają delegacje poszczególnych środowisk sodalicyjnych w trakcie naszej wrześniowej pielgrzymki do Częstochowy.

Był to wyjątkowy dzień na Jasnej Górze. Ojciec Święty Franciszek przybył do Częstochowy rano, przejechał samochodem panoramicznym pomiędzy sektorami na placu przed Szczytem. Pozdrawiali go tam liczni wierni, którzy zbierali się w tym miejscu już od poprzedniego wieczoru. Następnie papież nawiedził kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie został powitany przez gospodarzy miejsca - ojców i braci paulinów i modlił się przed Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Złożył w darze Maryi złotą różę. Jest to trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium jasnogórskiego. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI. Natomiast w prezencie od paulinów Franciszek otrzymał kopię jasnogórskiego obrazu i kielich mszalny.

Zaraz potem, od śpiewu „Bogurodzicy", na Szczycie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, która była narodowym dziękczynieniem za jubileusz 1050 - lecia Chrztu Polski. Wzięły w niej udział najwyższe władze państwowe z Prezydentem Andrzejem Dudą na czele. W homilii Ojciec Święty podkreślił, że historia Polski, uformowana przez Ewangelię, Krzyż i wierność Kościołowi, była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba za to bardzo dziękować. - Przede wszystkim mogliście namacalnie dotknąć konkretnej i przezornej czułości Matki wszystkich, której przybyłem tutaj oddać cześć jako pielgrzym, a którą pozdrowiliśmy w Psalmie jako „chlubę naszego narodu". My tutaj zgromadzeni właśnie na Nią patrzymy. W Maryi znajdujemy pełną odpowiedź Panu: w ten sposób w wątek Boży wplata się w dziejach „wątek maryjny". Jeżeli istnieje jakakolwiek ludzka chwała, jakaś nasza zasługa w pełni czasu, to jest nią Ona: to Ona jest ową przestrzenią zachowaną w wolności od zła, w której Bóg się odzwierciedlił; to Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym: to Ona jest najjaśniejszym znakiem pełni czasu. W życiu Maryi podziwiamy tę małość umiłowaną przez Boga, który „wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej" i „wywyższył pokornych" - mówił Franciszek.

Zaznaczył, że Bóg tak bardzo sobie upodobał w Maryi, że z Niej zechciał utworzyć swoje ciało, tak że Dziewica stała się Bogarodzicą. Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążając do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu, pokorną i prostą treść Ewangelii. Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem. Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - życzył Polakom Ojciec Święty. 

W celebrowanej przez papieża Eucharystii uczestniczyły polskie sodaliski i sodalisi,  w tym oczywiście sodalicja jasnogórska wraz ze swoim moderatorem o. Marcinem Minczyńskim OSPPE.

Pięciodniowa wizyta papieża Franciszka w Polsce związana była oczywiście głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży, które, w Roku Miłosierdzia, przebiegały pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Papież spotkał się z młodymi  pielgrzymami z całego świata w Krakowie i Brzegach, odwiedził chore dzieci w szpitalu w krakowskim Prokocimiu, siostry prezentki oraz modlił się w Łagiewnikach i byłym niemieckim obozie Auschwitz - Birkenau. Odwiedził też ciężko chorego kard. Macharskiego, na kilka dni przed jego śmiercią. Na koniec zaprosił wszystkich za trzy lata do Panamy, na kolejne Światowe Dni Młodzieży.