Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

 W wielu miejscach Polski trwają już obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Główne uroczystości państwowo-kościelne odbędą się w czwartek 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Historycy twierdzą, że prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest w Wielką Sobotę 966 r., a przypadała ona wówczas właśnie 14 kwietnia. O godz. 15.00 na Ostrowie Lednickim, w obecności najwyższych władz państwowych, całego Episkopatu Polski oraz zaproszonych gości, odprawiona zostanie uroczysta Jubileuszowa Liturgia pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Nastąpi również poświęcenie dzwonu „Mieszko I i Dobrawa". O godz. 17.00 w gnieźnieńskiej katedrze zaplanowano jubileuszową Mszę św. z udziałem m.in. legata papieskiego i prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Natomiast w piątek 15 kwietnia w Poznaniu zbierze się Zgromadzenie Narodowe. W uroczystym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, po raz pierwszy organizowanym poza Warszawą, obok parlamentarzystów wezmą udział: prezydent, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego. Po obradach uczestnicy uroczystości wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl" skomponowanego specjalnie na tę okazję.

W sobotę 16 kwietnia o godz. 10.50 na stadionie INEA w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej rozpocznie się jubileuszowe świętowanie pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja". O godz. 14.00 zostanie odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych, a o godz. 19.00 przedstawiony będzie musical „Jezus Christ Superstar". Spotkanie na stadionie odbędzie się z udziałem m.in. członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.