Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  „Idźcie i głoście” - nowy rok liturgiczny i duszpasterski

„Idźcie i głoście” - nowy rok liturgiczny i duszpasterski

„Idźcie i głoście” - nowy rok liturgiczny i duszpasterski

 W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski, którego hasłem są słowa: „Idźcie i głoście". To ostatni, czwarty etap programu przygotowanego przez Konferencję Episkopatu Polski na lata 2013-2017.

Wypracowana wizja przeprowadziła nas przez doświadczenie wiary, nawrócenia oraz chrztu ku postawie apostolstwa. Stąd bieżący program będzie zwracał uwagę przede wszystkim na wezwanie do ewangelizacji.

„W ostatnim, czwartym roku Programu duszpasterskiego chcemy podjąć tematykę skutków i owoców naszego zjednoczenia z Chrystusem w chwili chrztu świętego" - podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski we wstępie do publikacji „Idźcie i głoście" zawierającej program duszpasterski na rok 2016/2017.

Wyjaśnia, że „każdy ochrzczony jest powołany przez Boga do zaangażowania się na rzecz głoszenia światu Ewangelii". Zachęca do włączenia się w tę misję nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież, których entuzjazm i zaangażowanie są, jak pisze, potrzebne w Kościele. W kontekście kończącego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, przewodniczący Episkopatu podkreśla, że okazją do jego kontynuowania będzie w Polsce Rok Świętego Brata Alberta. Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski z okazji 100-lecia śmierci tego świętego i potrwa od 25 grudnia 2016 roku do 25 grudnia 2017 roku.

„W kontekście tematu roku przykład świętego Brata Alberta stanie się okazją do uwiarygodnienia czynami miłosierdzia tego, co będziemy głosić" - pisze abp Gądecki. Przypomina też, że w roku 2017 czeka nas również 100. rocznica objawień fatimskich, w których Matka Boża wzywała do nawrócenia, pokuty i modlitwy różańcowej oraz nabożeństw wynagradzających w pierwsze soboty miesiąca.

  Abp Stanisław Gądecki do 2016 roku był przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na lata 2013-2017. Również obecny przewodniczący tej Komisji abp Wiktor Skworc zachęca do tego, by „wszyscy, którzy uświadamiają sobie, że są ochrzczeni, że przyjęli dar Ducha Świętego, poczuli się misjonarzami".

Abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wyjaśnia, że bycie chrześcijaninem oznacza uczestniczenie w misji Chrystusa. „Mamy iść i głosić, mamy świadczyć o Jezusie Chrystusie. I niech każdy z nas przejmie się tą rolą" - mówi. Podkreśla, że na każdym etapie naszego życia i naszej aktywności zawodowej czy rodzinnej mamy być „Chrystusowi, mamy o Nim dać świadectwo".