Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Dar papieski dla Jasnej Góry

Dar papieski dla Jasnej Góry

Dar papieski dla Jasnej Góry

 Z okazji Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasna Góra otrzymała specjalny dar papieski w postaci jubileuszowego odpustu.

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, dekret o odpustach przekazał na ręce o. Mariana Waligóry OSPPE, przeora Jasnej Góry, ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej. Po raz pierwszy zabrzmiała okolicznościowa modlitwa i zapłonęła rocznicowa świeca. Na mocy specjalnego Dekretu Penitencjarii Apostolskiej, od 8 grudnia 2016 r. do 8 grudnia 2017 r., można uzyskać łaskę odpustu zupełnego:

- nawiedzając w pielgrzymce Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze i uczestnicząc w świętych obrzędach przed ukoronowanym Wizerunkiem;

- pokornie prosząc Boga przez Maryję za wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o obronę rodzin, świata i Kościoła, a także za osobę Ojca Świętego;

- modląc się Modlitwą Pańską, wyznając Wiarę i przyzywając opieki Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski;

- przyjmując sakramenty pojednania i Eucharystii.

- Każdy pielgrzym osobiście, czy w grupie, który przybędzie do naszego Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, będzie mógł uzyskać dar odpustu zupełnego. Odpust, przypomnę, jest darowaniem kary doczesnej za grzechy odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Jak mawiał św. Jan Paweł II jest wyrazem, ekspresją Bożego Miłosierdzia - wyjaśnia ks. prał. Krzysztof Nykiel. Zgodnie z postanowieniem dekretu odpust zupełny „będą mogły uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Sanktuarium. Osoby te powinny, będąc w stanie łaski uświęcającej, wzbudzić intencję wypełnienia (gdy będzie to jak najszybciej możliwe) trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu i przed jakimkolwiek wizerunkiem Matki Bożej odmówić pobożnie modlitwy, ofiarując miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje cierpienia i niedogodności własnego życia”.