Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Abp Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce

 Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy listy uwierzytelniające i oficjalnie rozpoczął swoją misję w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej, zaraz po przylocie do Polski 31 października,  abp Pennacchio złożył wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekazał abp. Stanisławowi Gądeckiemu „list powierzający" ze Stolicy Apostolskiej. A w Księdze Pamiątkowej Sekretariatu KEP napisał m.in.: „Z wielką radością i wzruszeniem rozpoczynam w domu Konferencji Episkopatu Polski misję powierzoną mi przez Jego Świątobliwość Ojca Świętego Franciszka". Podkreślił również, że rozpoczyna posługę na ziemi związanej z pamięcią świętego Jana Pawła II i wspomniał o braterskiej współpracy z drogimi współbraćmi w biskupstwie w Polsce. - Abp Pennacchio ofiarował swą posługę matczynej opiece Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, wzywając błogosławieństwa Pana - poinformował rzecznik Episkopatu.

Na krótkiej konferencji prasowej nowy nuncjusz przypomniał, że przybywa z Indii, gdzie ostatnio pracował, z ziemi niedawno kanonizowanej Matki Teresy z Kalkuty. - Dzisiaj przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętamy ten duchowy związek pomiędzy tymi dwoma świętymi.

Ufam, że będą mi towarzyszyć w tej misji poprzez błogosławieństwo Boże, oraz że będzie mi towarzyszyć także wasza modlitwa, umiłowany ludu Boży Polski - mówił nowy nuncjusz.

Poinformował, że przed kilkoma dniami spotkał się z papieżem Franciszkiem, w którego sercu wciąż żywe jest wspomnienie wizyty w Polsce z racji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i entuzjazm młodych oraz wiara ludzi w Polsce. - Dziękuję wam i chcę wam powiedzieć, że z odwagą i miłością pragnę rozpocząć tę posługę Kościołowi i temu ludowi - podkreślił abp Pennacchio. Jak zaznaczył w swojej posłudze w Polsce jest „nowicjuszem", stąd jego misją jest poznanie Kościoła w naszej Ojczyźnie, dlatego towarzyszyć mu będą trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć. Dodał, że misja nuncjusza polega na budowaniu mostów pomiędzy Rzymem i Kościołem lokalnym, wszystkimi biskupami, księżmi, klerem, wiernymi i młodymi. Ale także misją jest budowanie mostów pomiędzy państwem, rządem, władzami świeckimi, korpusem dyplomatycznym, ponieważ nuncjusz ma i tę funkcję - dziekana korpusu dyplomatycznego i ambasadora.  -  Pragnę nieść Polsce radość i miłość papieża Franciszka - zapewnił nuncjusz.

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej.

Ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. 28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej. 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.