Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2016  /  Abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem w Rosji

Abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem w Rosji

Abp Celestino Migliore nowym nuncjuszem w Rosji

 Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore został nowym nuncjuszem w Rosji.

Papieskim przedstawicielem w Polsce abp Migliore został we wrześniu 2010 r. Wcześniej był m.in. Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Jest Włochem i kiedy rozpoczynał pracę w Polsce wielu nie mogło się przyzwyczaić, że nuncjusz nie jest Polakiem. Od 1989 r. nuncjuszem był bowiem Polak abp Józef Kowalczyk, a wcześniej, w latach komunizmu, nuncjusza w Polsce nie było. Mówiący dość dobrze po polsku abp Migliore w czasie swojej służby dyplomatycznej w Polsce brał udział w 20 sesjach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, licznych uroczystościach religijnych, sesjach naukowych a także konferencjach prasowych.

Biskupów mianuje oczywiście papież, ale w zadaniu ich wyboru korzysta z pomocy swojego przedstawiciela w danym kraju, czyli właśnie nuncjusza. Abp Migliore przygotował nominacje 16 ordynariuszy, w tym 5 arcybiskupów-metropolitów (Stanisława Budzika, Wacława Depo, Marka Jędraszewskiego, Eugeniusza Popowicza i Adama Szala), 1 arcybiskupa-koadiutora (Józefa Górzyńskiego) oraz 27 biskupów pomocniczych.

Nominacja do Moskwy była przygotowywana dla Księdza Arcybiskupa już od pewnego czasu. - Prawdę mówiąc już pod koniec lutego, po spotkaniu Papieża Franciszka i Patriarchy Cyryla, miałem pierwsze sygnały o przenosinach do Moskwy. Potem były czasochłonne procedury dyplomatyczne - zdradził abp. Migliore w wywiadzie dla KAI. Dodał, że było to dla niego miłe zaskoczenie ze względu na miejsce nowej misji i wyzwań, jakie tam na niego czekają. Ale przyznał też, że czuje nostalgię z tego powodu, że musi opuścić Polskę. - Okres tu spędzony był dla mnie bardzo szczęśliwy i owocny. A jaki był dla innych - nie mnie oceniać. Od samego początku czułem się tu jak u siebie. Mogłem się wiele nauczyć od tutejszego Kościoła, cieszyć się sukcesami, pomagać w podejmowaniu problemów. I tak minęło sześć lat... - mówił nowy nuncjusz apostolski w Moskwie.

Pytany o wyzwania, jakie czekają go w Rosji stwierdził: - Wielkim, ekscytującym wyzwaniem są niewątpliwie relacje między siostrzanymi Kościołami: katolickim i prawosławnym, który w Federacji Rosyjskiej jest nie tylko Kościołem większościowym, ale także pozostaje w ścisłej symbiozie z kulturą i historią i zaznacza się w różnych sferach życia społecznego i politycznego Federacji.

Zmiana na stanowisku nuncjusza w Polsce następuje w specyficznym okresie: na niecałe dwa miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka. Abp Migliore musi wyjechać do Rosji już niedługo, a nie wiadomo kiedy przybędzie do Polski nowy nuncjusz. I oczywiście nie sposób powiedzieć, kto nim będzie. - Po nuncjuszu „migliore", czyli „lepszym", może przyjść już tylko „najlepszy" - stwierdził dotychczasowy nuncjusz w wywiadzie dla KAI.