Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2015  /  Św. Gabriel Lalemant - misjonarz i męczennik

Św. Gabriel Lalemant - misjonarz i męczennik

Św. Gabriel Lalemant - misjonarz i męczennik

 16 marca wspominamy w Kościele sodalisa św. Gabriela Lalemanta, misjonarza i męczennika.

To jeden z francuskich misjonarzy - jezuitów, którzy w latach 1642-1649 pracowali wśród Indian Huronów i Irokezów w Kanadzie. Zginął razem z Janem de Brebeuf, który razem z Towarzyszami wspominany jest 19 października.

Urodzony w 1610 r. w Paryżu Gabriel Lalemant marzył o posłudze kapłańskiej na misjach. Dlatego wstąpił do jezuitów, którzy zagwarantowali mu gruntowne przygotowanie teologiczno - duszpasterskie. Po przyjęciu święceń kapłańskich Gabriel przybył do Kanady, gdzie prowadził działalność ewangelizacyjną wśród Indian. Niestety ci przyjmowali misjonarzy wrogo, traktując ich jako białych kolonizatorów, którzy chcą odebrać im ojczystą ziemię. Powoli jednak praca misyjna przynosiła owoce, w 1649 r. było już ok. 7 tys. ochrzczonych Indian.

Jednak 16 marca 1649 r. rozegrał się dramat. Irokezi napadli na wioski Huronów i wymordowali większość z nich. Wyjątkowo brutalnie dręczyli misjonarzy, w tym Gabriela Lalemanta. Zginął on śmiercią męczeńską, a w 1925 r. został przez papieża Piusa XI wyniesiony na ołtarze.

Dziś w Midland, miejscu śmierci Gabriela, istnieje Sanktuarium Jezuickich Męczenników Kanadyjskich. Wierni przybywają tam w licznych pielgrzymkach pieszych, szczególnie na uroczystość Wniebowzięcia NMP. Chętnie pielgrzymuje tam m.in. kanadyjska Polonia.