Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2015  /  Projekt „Filokalia”

Projekt „Filokalia”

Projekt "Filokalia"

 Benedyktyni z Tyńca rozpoczęli Projekt „Filokalia", unikatowe przedsięwzięcie w skali polskiego Kościoła i polskiego Internetu.

Jest to przede wszystkim dzieło pierwszego, całościowego, polskiego przekładu Filokalii, czyli antologii tekstów duchowych zebranych w XVIII w. przez dwóch Greków - Nikodema Hagiorytę oraz Maksyma z Koryntu. Filokalia to zbiór nauk poświęconych modlitwie Jezusowej, zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiego Wschodu praktyce modlitewnego powtarzania słów „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!"

Od setek lat modlitwa ta jest ceniona na chrześcijańskim Wschodzie. Benedyktyni, których tożsamość ukształtowała się w Kościele niepodzielonym, na granicy między duchowością Wschodu i Zachodu, pragną dziś wprowadzić w ten nurt ludzi poszukujących zjednoczenia z Bogiem. Temu celowi ma właśnie służyć przekład Filokalii. Będzie to pięć tomów, starannie oprawionych, zawierających tekst w nowym przekładzie.

Procesowi publikacji - rozłożonemu na lata! - towarzyszy akcja promocyjna. W jej ramach powstał specjalny portal internetowy: www.filokalia.pl

Można w nim znaleźć między innymi:

  • informacje o zawartości poszczególnych tomów
  • fragmenty tekstów poświęconych modlitwie serca, pozwalające na wdrożenie się w duchowy klimat Filokalii
  • blog Projektu „Filokalia", gdzie umieszczane będą świeżo przetłumaczone fragmenty antologii, bieżące wiadomości na temat postępu prac oraz rozmaite treści związane z duchowością Ojców Pustyni
  • podstronę dla darczyńców, gdzie można udzielić wsparcia projektowi
  • imienną listę ofiarodawców
  • wiadomości o planach na przyszłość, o nowych pomysłach i perspektywach rozwoju projektu.

„Dotąd nie ukazało się w polskim przekładzie dzieło tak ważne i tak obszerne, jak Filokalia. Jej pojawienie się wnosi nową jakość nie tylko na rynek publikacji chrześcijańskich, ale do formacji duchowej w polskim Kościele - oto w przeciągu pięciu lat otrzymamy pięciotomowy zbiór najważniejszych nauk o modlitwie we wschodniej tradycji chrześcijaństwa. To kolejny krok, by zaczerpnąć powietrza pełnymi piersiami, jak to wypowiedział raz św. Jan Paweł II, oboma płucami Kościoła - Kościoła Wschodu i Zachodu" - wyjaśniają tynieccy benedyktyni.