Strona główna  /  Z życia Kościoła  /  Rok 2015  /  List abp. Gądeckiego do Prezydenta RP

List abp. Gądeckiego do Prezydenta RP

List abp. Gądeckiego do Prezydenta RP

 Opublikowano list w sprawie in vitro, który do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierował Przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na wcześniejszy list Prezydenta RP do Przewodniczącego KEP.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o in vitro i odpowiadając na krytykę różnych środowisk zauważył we wspomnianym liście, że „niestety w parlamentarnej debacie nad kwestią in vitro partyjne kalkulacje i ideologiczne spory przesłaniają rzeczowe argumenty. Ta ustawa ma swoje słabości". Abp Gądecki odpowiedział mu na to następującymi pytaniami: „Jak więc w państwie prawa można było podpisać ustawę, w której rzeczowe argumenty są przesłonięte partyjnymi kalkulacjami i która ma swoje słabości? Jeśli ustawa ma tyle słabości, to dlaczego do Trybunału Konstytucyjnego nie została ona skierowana w całości bez podpisania?"

Abp Gądecki przypomina w liście, że „racje, które przemawiają za negatywnym osądem moralnym sztucznego zapłodnienia, mają charakter antropologiczny, medyczny i teologiczny." „Metoda ta - w okolicznościach, w których zwykle się ją stosuje - oprócz ewentualnego zrodzenia dziecka, pociąga za sobą jednocześnie niszczenie innych, żywych istot ludzkich, co sprzeciwia się nauce o dopuszczalności przerywania ciąży. Cel nie uświęca środków. Nie można też nie zauważyć, że w dyskusji na temat procedury <in vitro> niejednokrotnie wypowiadano się tak, jakby to był jedyny sposób na wymarzone potomstwo. Dlaczego pomija się przy tej okazji inne metody prawdziwego leczenia niepłodności, które są godziwe z punktu widzenia moralnego oraz adopcję dzieci z domów dziecka, które potrzebują ogniska domowego dla odpowiedniego rozwoju ludzkiego?" - pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że tam, gdzie chodzi o życie człowieka nie ma miejsca na żaden kompromis.

„Piszę o tym z bólem oraz w duchu odpowiedzialności za najbardziej bezbronnych, których ta ustawa wyklucza i uprzedmiotawia. Na takie traktowanie człowieka i życia ludzkiego w jego najwcześniejszej formie - nigdy i pod żadną presją - nie można się zgodzić" - podkreśla abp Gądecki w liście do Prezydenta Komorowskiego.